| 223kkk a întrebat:

Cu ceva timp în urma am întrat pe deep web nu am făcut mare lucru doar am întrat sa obțină un prieten niște informații neinteresante.
După o luna la aproximativ ora 12 noapte cineva m-a sunat cu număr necunoscut spunând ca o sa ma ucidă, vocea era a unei persoane de vârstă maxim pana la 25 de ani sau poate a folosit modificator de voce. Nu ma îngrijorează asta, dar as vrea sa găsesc numărul care m-a sunat dacă știe cineva cum pot face asta.

13 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

"Cu ce a timp în urma am întrat pe deep web"
NU poti sa intrii pe deep web, fara acordul celor care au acel deep web... insa de fapt tu confunzi serios deep-web cu DARK WEB
NOT SAME SHlT... NOT AT ALL!

daca, chiar ai intrat pe Dark Web, atunci NU poti fi interceptat, pentru ca EXACT DESPRE ASTA E Dark Web-ul, si anume tor te anonimizeaza ABSOLUT, singura solutie ca cineva sa te gaseasca e ca tu sa fi scos TOATA securitatea din tor browser si sa intrii pe site-uri pregatite sa te gaseasca

in ultimul rand, cel care te-a sunat este UN IMBECIL NENOROCIT, pentru ca te-a sunat cu un numar... VIZIBIL!
este foarte, foarte, FOARTE simplu sa ascunzi numarul de pe care suni din setarile telefonului, insa SI MAI SIMPLU sa pui un #31# in fata numarului apelat, nu ma crezi, testeaza fata de un prieten si vezi daca ii mai apare numarul tau

asa ca, poti sa te duci la politie si sa faci reclamatie de amenintari cu moartea... dar sa nu uiti ca MILITINENII sunt lenesi, si daca nu iei numar de inregistrare a plangerii, nu or sa faca nimic!

| 223kkk explică (pentru Bizon95):

Tor nu prea are foarte multe de aface cu anonymitate crede-mă știu ce fac nu sunt șocat de nimic și nimic nu ma mai socheaza

| Bizon95 a răspuns (pentru 223kkk):

LAL dude, citeste in balarii inainte sa te faci de ras

TOR este PUTERNIC sustinut cu banii CIA-ului... NOOOO SHlT si este in primul rand gandit pentru agentii lor sub acoperire

tor nu numai ca are de a face cu anonimitatea, DAR E CEA MAI SIGURA SOLUTIE DE ANONIMITATE CARE EXISTA

si, GANDESTE SINGUR, daca nu ar fi asa, atunci acolo nu s-ar putea face nimic ilegal ca ar fi prinsi din prima, si se fac lucuri CU ADEVARAT ILEGALE, cum ar fi trafic de droguri, de arme, pornografie infantila, chiar "red room" (cauta ce e aia, nu e locul sa explic aici si sa vomite cineva)

asa ca unui hacker II E FOARTE GREU SA TE GASEASCA IN SPATELE TOR-ULUI... RILI, RILI, REALLY!

| romeo78 a răspuns:

Ilegal există posibilitatea de a afla acel număr, dar legal, cel mai bine mergeți la poliție și cereți ajutorul.
Poate fi o tentativă de șantaj, poate fi o excrocherie.

| 223kkk explică (pentru romeo78):

Spune-mi metoda de a afladaca stii știu ca este posibil și o sa fie doar o chestiune de timp pana îl găsesc

| Legion7X a răspuns:

Ai descărcat ceva în tel? Sigur a fost o farsă din partea deșteptului tău de prieten dacă are nr tău. sau a pus pe altcineva. Trebuia să te prinzi unde bate.

În fine Unele pagini au rolul de a penetra în niște date ale tel fără să observi dacă accesezi ceva. De fapt orice creator de aplicații poate avea acces la contacte, poze șmd din tel. Funcționează gen server-client. Dacă ești interesat de aplicații hack în mod sigur ești victimă. Cele mai multe aplicații au rolul de a păcăli persoana însăși. În fine eu nu intru deloc pentru că știu ce este, și în fond nu mă interesează să știu. Nu sunt Hacker, iar dacă aș vreo înclinație nu m-aș ocupa cu copilări din astea ci ceva axat pe profit. Într-adevăr sunt materiale video indecente, poze, o grămadă de chestii și foldere ascunse. Deci WARNING! keep away from deepweb, it can affect your own intimacy.

| Ora de net a răspuns:

Salut,

DeepWeb se referă la absolut toate site-urile care nu sunt indexate în motoarele de căutare și nu pot fi accesate prin intermediul browserelor clasice. O mare parte din acestea conțin informații sigure, dar care pot fi accesate numai când plătești un abonament, completezi un formular specific sau ești autorizat să faci asta.

În schimb, DarkWeb reprezintă o parte din DeepWeb unde este conținut preponderent ilegal, poți foarte ușor să ajungi la materiale dăunătoare sau să iei viruși. Îți recomand să eviți să folosești browsere care pot accesa astfel de conținut și în niciun caz să nu introduci date personale sau să descarci ceva.

Apelul pe care l-ai primit nu are legătură cu activitatea voastră de acum o lună. Gândește-te dacă ai introdus în trecut numărul tău de telefon pe site-uri românești nesigure din motoarele de căutare tradiționale. E important să fim atenți unde introducem datele noatre personale pentru a evita astfel de situații.

Pe lângă asta poate fi și o farsă planificată de o persoană din jurul tău care are numărul tău de telefon.

Dacă te îngrijorează acel apel poți merge la poliție și să raportezi faptul că ești amenințat telefonic de pe un număr ascuns. Ei reprezintă singura autoritate în măsură să îți spună de pe ce număr s-a făcut acel apel. Ia în considerare că poate fi un proces de lungă durată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fost o farsa din partea prietenilor tai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred că are legătură cu DarkWeb sau DeepWeb. Sunt fidel acestor site-uri prin tor și nu se întâmplă nimic daca folosești TOR cu VPN. Fără VPN nici ca se conectează, dar cred ca cineva ți-a făcut o farsa. Iar numărul de telefon nu poate afla.

| AndreiMSV a răspuns:

Depinde de unde ai intrat pe deep web. Acum există Tor și pe telefon, dar nu este deloc sigur.
Dacă ai intrat doar pe hiddenwiki și site-urile de acolo, nu ai ce să pățești și nu o să te omoare nimeni, însă ai putea raporta apelul la poliție.
Pentru siguranța ta, dacă mai intri pe deep web ai grijă să oprești toate programele din background.
Bagă Tor în vmware tip Linux, oprește javascript-urile și ridică securitatea la maxim.

| 223kkk explică (pentru AndreiMSV):

Interesat sfat dar pentru un hacker real durează doar câteva secunde în plus sa facă ceea ce își dorește indiferent de ce System folosim

| AndreiMSV a răspuns (pentru 223kkk):

Un hacker adevărat are lucruri mai importante de făcut decât să intre în PC-ul tău.
Dar, în cazul în care iei un virus poți scăpa de Linux fără să trebuiască să-ți schimbi Windows-ul. Ca o măsură suplimentară de securitate poți folosi NordVPN sau ProtonVPN, care are politica în așa fel încât să nu salveze nici un fel de logs.

| Liviu322 a răspuns:

Nu are legatura cu deepwebul, la politie poti afla