| Lm16 a întrebat:

Cum pot recupera un cont Gmail a carui parola a fost sparta si inlocuita cu alta? Nr de telefon si intrebarile de siguranta setate de mine initial au fost schimbate cu altele si de aceea formularul de asistenta de la Google nu ma ajuta sa pot recuperez contul...
Am Google Authenticator insa nu stiu daca il pot folosi daca numarul de telefon asociat cu contul (al meu) a fost schimbat cu altul...

7 răspunsuri:
| Ora de net a răspuns:

Buna,

Din pacate, nu iti mai poti recupera contul. Pe viitor, te sfatuim sa iti setezi parole sigure urmand sfaturile http://oradenet.salvaticopiii.ro/......ni-contul.

De asemenea, pe langa securizarea conturile, iti recomandam sa retii ca si tu ai un rol activ in a le proteja – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala programe straine sau programe care vin din partea unor straini (toate acestea sunt moduri in care un keylogger ar putea patrunde in computerul tau).

| DryIce a răspuns:

Du pc-ul la politie divizia cibernetica (lol de parca exista in ro asa ceva) si zi ca ti-a fost sparta adresa gmail. Ei iti scaneaza calcul dupa trojeni si keylogere, gasesc keylogerul si trackuiesc sursa si il vor aresta (teoretic) pe atacator. Doar altfel cum sa ti-l fure? degeaba ai av caci keylogerul actioneaza sub av.

| KNST a răspuns:

Din pacate, in cazul de fata, NU POTI!

| Lm16 explică (pentru KNST):

Stii cumva vreo adresa de mail a Google unde pot scrie, un nr de telefon, orice in afara formularului de recovery?

| KNST a răspuns (pentru Lm16):

Poti face o plangere la politie, iar ei o vor inainta catre Serviciul de Combatere a Criminalităţii Informatice. Google nu te poate ajuta. De fapt, poate dar nu vrea, atata timp cat nu este si el prejudiciat.
Totusi, cum a fost posibil asa ceva? Trebuie ca cineva apropiat te-a jucat pe degete. Daca nu ai de pierdut sume enorme de bani, eu zic s-o lasi balta.
Un alt cont si gata.

| BalusiMarian a răspuns:

Cum pot recupera contul de google