| k800gfcgffddsrhtds a întrebat:

Daca fac un site de filme online,cu filme copiate de pe alte site-uri/servere precum vk,trilulilu,openload,este ilegal? Daca da, doar se sterge/suspenda site-ul sau...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ilegal, și sancțiunile diferă in funcție de regiunea in care conduci acest lanț de piraterie.
DMCA va da jos, in cazul plângerilor, player-ele sau vor obliga titularii serverelor pe care uploadezi sa șteargă titlurile care încalcă drepturile de autor. Același lucru și pentru carti PDF.

| k800gfcgffddsrhtds explică (pentru anonim_4396):

Dar de ce încă există diferite site-uri de acest gen în Romania, destul de cunoscute care încă sunt active? Acest tip de piraterie nu se aplică și atunci cand afisezi un link catre o sursa ce pirateaza, ori pe propriul site ori unor prieteni, de exemplu de pe Facebook? Exista o modalitate de a crea un site de filme in mod legal, cum ar fi o taxa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru k800gfcgffddsrhtds):

Site-urile de acest tip își asuma un risc imens. Dar, dacă ei inițial nu sunt uploderii respectivului content, DMCA doar ii va avertiza. Nu se vor complica cu plângeri penale decât in cazul in care se refuză să fie dat conținutul jos de pe website.
Dacă dorești sa fie totul legal, trebuie sa vorbești cu diverse studio-uri sau cinematografe, pentru a-ți licenția respectivul titlu. Poți sa alegi dacă vrei sa-l vinzi pe un abonament (spre exemplu Netflix) fie sa-l lași gratuit și sa câștigi bani din advertising (reclame). Gasesti filmul sau serialul dorit, trimiți e-mail la studio-ul respectiv, ei analizează cererea, vor impune anumite condiții. Și cam atât. Sunt unele studio-uri care nici nu-ți cer o taxa mare pe titluri. Altele deloc! happy

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este ilegal!
Mai rau, nu doar ti se suspenda site-ul, dar dupa adresa de Ip poti sa fii gasit si ti se da o amenda de te ustura buzunarul.

| Ora de net a răspuns:

Bună,

Da, crearea unui astfel de site ar fi un lucru ilegal. Conform legii, cei care fac o astfel de infracțiune riscă o pedeapsă cu închisoarea de la șase luni la trei ani sau, în cel mai bun caz, o amendă usturătoare. Sfatul nostru este să nu faci acest lucru și să ai mare grijă la ce fișiere descarci de pe internet - multe dintre filmele/programele piratate conțin malware și viruși.

| Smecherul1234 a răspuns:

Se poate sanctiona cu amenda din cauza drepturilor de autor, copyright strike