| Heureuse a întrebat:

Bună dimineața!
Are cineva cont pe paypal.com sau stiti dacă este de incredere?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| relian a răspuns:

Mai de incredere ca Paypal nu cred ca gasesti asa usor alta banca. Ebay si paypal sunt cele mai de incredere institutii sa le zic asa asta din RO, nu spun de oriunde ca de ex in america sunt si banci care nu poti spune ca n-ar fi de incredere.Dar din RO asa cred ca e, pentru ca paypal nu are sediu in RO nici n-are vreo legatura cu RO asa ca in afara bancilor paypal este cea mai de incredere banca, cred ca are sau functioneaza ca si o banca, deci nu vei lua teapa niciodata, ba eu te-as sfatui de cumperi ceva pe de pe net mereu sa o faci prin paypal asa sti sigur ca nu te va insela nimeni niciodata.Paypal iti garanteaza ce cumperi prin modul de functionare, ca urmare nu stiu daca sunt persoane care mai au ganduri din astea sa tepuiasca lumea, poate unia care habar n-au cei ala paypal.Deci stai linistit fa-ti cont, esti nu in siguranta esti acolo unde trebuie sa fii.Na ca le fac si reclama laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Tepe inca se mai dau, prin conturi de tip spam, trimit cereri de bani mai multor persoane, acea persoana in loc sa zica ca primeste, el de fapt ii da; da acceptul si are pe minus balanta cu x sau y euro...
Practici d-asta vad tot timpul, si anumitor prieteni de-ai mei li s-a intamplat, abia dupa ce dovedesti la paypal exact ce si cum iti da balanta la normal.

| Heureuse explică (pentru anonim_4396):

Hm. Si atunci ce sa faci? Eu vreau mai mult sa primesc nu sa dau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Heureuse):

Sa primesti bani, este perfect, accepti doar ce se trimite de la altii, nu daca iti cer altii pe care nu ii cunosti, intrebi foarte bine, ce adresa a folosit pentru a trimite banii si gata, nu-i asa greu.
Paypal folosesc de 5-6 ani si o singura data am avut o mica disputa cu un comerciant in rest nimic, totul a decurs perfect.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok fa-ti tu cont de care crezi tu, nu ma intereseaza, pune ca vinzi ceva, spune-mi ce vinzi si eu cumpar de la tine. daca eu pierd un dolar macar iti fac cinste laughing dar te asigur, iti garantez ca nu ma poti tepui, cel putin eu no sa pierd absolut nimic.Cineva daca o da teapa poate da astora la paypal, desi nici aia nu-s cu pluta.Si la banca daca cineva imi intra si face ceva cumparaturi pe contul meu banii nu-i pierd banca mii pune back atunci pe loc, ea daca pierde o fi, dar e treaba lor, ei trebuie sasi asigure clientii si pe ei de eventuali tepuitori, deci clientu nu pierde niciodata nimic.Asa este si cu ebay sau paypal,daca sor mai da tepe alea le suporta ei nu tu ca client si pana la urma pe tine te intereseaza sa fii tu ok sa nu pierzi nimic,sa primesti ce cumperi, iar ei trebuie sa isi dea interesu sa nu se intimple prea des pentru ca altfel nu mai au credibilitatea, ca pana la urma chiar de nu pierd bani, pierd timp, eu am nevoie de lucru ala si uite ca nu-l am ca ebay sau stiu si eu cine nu au siguranta, deci n-o sa mai ai incredere.Deci interesu este f mare din partea lor sa aiba un sistem cat mai sigur sa isi mentina clienti, sa is mareasca numarul si toata lumea sa fie happy.Eu de cand folosesc ebay am avut o singura problema in 12 ani, dar nu ca nu am primti produsu ci ca nu mi-a placut ce am primit, adica nu corespundea cu descrierea, in rest totu struna.Hai ca suntem acum aici, sa va povestesc acum 2 zile.Nu aveam ce face si ma uit pe ebay la scule dewalt si vad unu vindea Drill impact cu 20$ bucata nou si cu free shipping laughing sun un prieten zic uite frate asta ori e prost ori incearca sa dea tepe ca nu stie cu ce se maninca aici. zice asta ia frate vreo 2-3 driluri ca vreau si eu daca o fi laughing zic las ca iau 1 si am platit tot zic vedem acum maine ce mesaj primesc.A doua zi primesc mesaj de la ebay zice man canceleaza ca ala s-a dat la fund a disparut laughing adica cum zici tu probabil voia sa incerce ceva a bagat la vanzare, a trebuit cont, probabil cine stie, deci nimic, adica banii nu sau dus nicaeri, au ramas tot in pending ca ala disparuse laughing Mai este unu la fel dar ala e in china vinde driluri dewalt cu 40$ nou sigilat.Iam scris daca e original cum ii bla bla nici un raspuns laughing si ala probabil o fi tepar, unia incearca inca, astia care or fi noi si nu stiu.De vandut adica sa cumpere careva nimic zic de asta din china.Altu vindea baterii tot pentru astea dewalt cu 20$ laughing i-am scris si lu asta pauza a disparut si asta.deci eu cred ca astia is persoane din astea care nu stiu nimic de ebay aud ca acolo se vinde se cumpara balamuc si gata hai sa dea si ei tepe.Dar de dovedit catre paypal nu ai ce, pentru ca de ex tu nu ai trimis ce ai spus ca vinzi, apare in tranzactie ca nai trimis, sau tu descrii ca vinzi nu stiu ce produs, eu primesc si e altfel, da trebuie sa le scriu astora de pe eaby sa le zic ca produs nu-i conform cu descriere.Ala ce vinde nu poate sa mai stearga descrierea sa zica aaaa eu n-am scris nimic.Deci eu cum am spus prefer de ex sa folosesc paypal decat sa pun datele de la card chiar si de ex sa zc cumpar ceva de la macys care vorba aia e urias, sau Walmart care e gigant ca supermarket.

| Heureuse explică (pentru relian):

Wow.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Daca nu-mi spuneai tu in 3 pagini detaliat totul, nici habar nu aveam ce inseamna paypal, ebay si restul. Multumesc din suflet ca m-ai lamurit esti un smart-man happy!
... Nu mai comentez de gramatica, limba romana si altele, ca deja tu mi-ai descris un poem, si nici macar nu ma interesa pe mine, ci pe cel de a pus intrebarea.
Orice serviciu/banca si etc au x% pierderi si cu asta am pus capat. O zi faina!

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca conentezi aiurea am spus ca esti pe dinafara omule aia e ideea daca te-ai prins laughing na spus nimeni daca bancile au pierderi, sau nu intereseaza pe nimeni ca bancile sau ebay sau paypal au pierderi, vorbeam aici cumva de pierderile de la ebay sau banci? Bati drumu pe linga, te dai mai mare decat esti.Omu a intrebat clar,simplu si la obiect daca paypal esti sigur,na intrebat daca pierd aia bani sau timpeniile ce tu le scoti.O zi buna tie si pe viitor daca esti curios de conversatie fa-o normal,nu te mai da rotund ca vorbesti pe linga. Iara referitor la gramatica, iar o dai in balarii, aici nu sunt la scoala, nu sunt la munca la birou, intocmesc acte si le gresesc, asta sa iti inghiti tu rahaturile tale. Daca era o rubrica aici gramatica limbii romane puteai sa comentezi ceva. Apoi daca nu esti capabil sa intelegi ce scrie cineva e clara cat si cum gandesti.Vii tu sa imi spui mie ca X banca are Y pierderi, pai am intrebat eu asa ceva, a intrebat careva de asa ceva aici? Teai trezit si tu ca romanu ala hop si eu de la Durau berbecu lu dzeu laughing ceva de genu asta.Ai tu prieteni care au luat teapa mai? Te contrzici singur si mai spui si pe aici. Spui ai prieteni care au patit-o, dar dupa iau pus bani back, pai daca o apteau insemna ca ramaneau pierduti de bani.Probleme oriunde sunt, apar asa din cand in cand, conteaza daca se rezolva integral sau raman oamenii fara bani, ca de fapt aia intreba omu aici, nu desene animate ce incerci tu sa ne spui.Si da asa se spune detaliat, pentru ca eu nu am raspuns tie, tu nu ai intrebat cu ce se maninca paypal a intrebat altcineva care sigur nu stie cei ala, pentru ca daca stia nu ar mai fi pus intrebarea logic. Logic, dar pentru tine probabil nu-i logic.Deci initial eu nu ti-am raspuns tie,am raspuns celui care intreaba,iar cand cineva intreaba este bine sa-i povestesti pe inteles, uneori ceara sa-i desenezi daca se poate, sa priceapa, nu sa vii cu definitii, cu las cai bun asa, ca asa spui tu sau altcineva.definitii si formule le gasesc si eu peste tot pe net nu-s atat de idiot, oamenii de aia intreaba aici pentru ca nu inteleg totdeauna ce gasesc pe netu asta, vor explicatii mai pe intelesul lor sau mai pe babeste cum spun oamenii.Nu toti sau nascuti invatati ca tine laughing Ce ti-am scris tie a fost referitor la ce tu ai comentata ca se poate trage teapa, deci cand afirmi asta ar fi cazu sa si dovedesti.Eu am vrut sa arat ca tu nu poti sa tragi tepe ebay unui cumparator, de aia am scris tie. Daca te uitai mai atent am raspuns prima data celui care intreaba.Asa ca pune si citeste mai atent daca esti capabil de asa ceva.O zi faina si tie laughing cred ca acum am pus capat, acum este mai clar zic eu, deci nu te mai chinui sa imi scrii chestii ca nu-s curios de tine, deja is lamurit de tine laughing

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

SI nu am scris pe aici cas fi smat man cum spui tu,am scris aici din experienta, am scris pentru ca stiu regulile lor, pentru ca sunt de f multi ani acolo si pentru ca am cumparat f mult de pe ebay si am folosit numai paypalu, asta asa ca idee, nu vin sa ma laud ca sunt eu mare destept, eu cred ca e tocmai invers tu incerci sa arati ceva ce nici tu nu stii.Sinca ceva,eu din ce tu ai raspuns ca chestia aia ca inca se mai dau tepe sincer acum,nimic nu am inteles,cereri de bani, conturi, el ii da nu-i ia si povesti asa fara nici o noima. Poate tu ai explicat ca si unuia ce stie deja, sau a facut ce tu incerci sa spui, dar pe aici cand unu intreaba ceva intreaba ca nu stie, deci comentu ala al tau e fara noima pentru unu sa zic asa nou pe ebay sau paypal.Eu daca nu am avut niciodata cont la o banca vii tu si arunci cuvinte asa de zic cas ozn-uri tu crezi ca gata mai dat gata,mi-ai dat o explicatie de mai facut praf sau ce crezi mai exact? Eu bineinteles no sa spun nimic, adica sa zic ca nu ai explicat sau ca nu am inteles ce ai spus, nu zic din bun simt, zic lasa-l daca asa explica, macar a incercat deci te respect pentru incercare macar, dar asta nu inseamna sau nu arata ca gata mai lamurit cu ceva.Treb se pare sa iti scriu romane nu poeme, deci nu am avut intentia sa te lamuresc pe tine de ceva, a fost intentia sa arati cum se trage o teapa pe paypal daca poti. Evetual puteai sa raspunzi ca nu stii cum, dar ca unia stiu si poate ca o fac si aia era tot.Deci nu cred ca am scris tie detaliat ce si cum functioneaza paypal, in primul rand nici eu nu stiu exact multe, asa ca super smart man zic las-o mai usor ca eu nu am cautat nimic cu tine, adica nici sa te jignesc, nici altceva, doara conversam pe aici ca de aia suntem aici nu?

22 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar vreo 200 milioane de oameni au... atat

| doctorandus a răspuns:

Este de incredere daca stii bine ce faci cu el, nu e pentru amatorii de castiguri fabuloase din mosteniri nigeriene.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Era suficient sa cauti sa vezi ca au niste ani in spate si sunt extrem de populari ca sa iti raspunzi singurica...

| relian a răspuns:

Uite cum functioneaza paypal asta impreuna cu ebay, asa in mare.Ca si cumparator tu trebuie sa arati un card de la o banca,deci platesti cun card pe care paypal til verifica,vade daca ai bani sau nu,deci nu iti trimite nimeni nimic pana ce paypal nu da acordu pricepi? Ca si vanzator la fel tu trebuie sa ai un cont, iar banii ce tiau fost trimis de cel care cumpara nu-ti intra tie in cont imediat, nici vorba de asa ceva, banii ajung de fapt la peypal, tu ca vanzator platesti catre paypal nu catre cel care vinde, iar paypal tine banii aproximativ vreo 2 saptamani pinsa tii dea tie ca vanzator,De ce? Simplu ca tu ca vanzator sa nu poti sa tragi teapa nimanui, ca produsu tau sa ajunga la cumparator si ala de nu-i multumit paypal sa-i dea banii inapoi laughing sau daca nu primeste nimic ca tu esti tepar la fel nu primesti nimic. Unde pui ca eu daca sunt nemultumit de ce miai vandut fac reclamatie, paypal imi da bani back iar tu nu primesti nimic, ba eu iti dau si rewiu negativ sa te satur si asa scazi ca incredere daca mai folosesti vreodata ebay sau daca ai vanzari permanete pe ebay, pentru ca unia sincer au facut o afacere din asta numai asta fac stau si vand pe ebay, cumpara de mai stiu eu unde si vinde pe ebay.Ba sunt si mamrile magzine care vand si ele pe ebay, supermarketuri uriase chiar.Cam asa sta treaba cu ebay si paypal, deci daca ai vreun gand sa tragi sau sa incerci a dai tepe nai nici o sansa, iar daca te temi c a vei lua teapa la fel nu ai cum.Vanzatoru spune primesti produsu in aproximativ X zile, tu daca nu primesti reclami astora ebay sau paypal si aia imediat iti si dau bani back.Eu a avut o chestie de genul asta, am primit un produs care nu corespundea descrieri.Lam contactat pe vanzator am zis sa vorbesc mai intai cu el, asa si recomanda ebay, doara ca ala omu se facea ca ploua laughing si am zis ok frate stai nitel si l-am reclamat dimneata si dupamiaza aveam bani back in cont, si mesaj de la ebay sa-i returnez produsu pe cheltuiala lui laughing ala n-a avut nic de obiectat.Deci daca vinzi ai grija ce descrii ce descriere faci produsului cel vizi, cauta sa fie cat mai exacta descrierea, cu poze reale ale produsului, oamenii au incredere in cine face asa te asigur, am vandut si eu cateva chestii si nu dura mai mult de 2 zile si imi si cumparau desi erau produse similare balamuc pe eaby.Totu este sa fii sincer sa spui adevaru oamenilor le place asta si cumpara. Unde pui ca i-am dat negativ, ala ma tresesc cu mesaje de la el ma ruga sa-i sterg rewiu negativ cai pare rau ca bla bla.Sa rugat vreo saptaman si pana la urma l-am sters, dar i-am zis frate nu stiu cum se face, nu-i nimic zice el iti explic si imediat mi-a explicat forate bucuros.El vindea regulat pe ebay si cand ai negativ cam esti mincat.Deci daca ai ceva ganduri sa vinzi mai mult timp fii cinstit, descrie ceea ce vinzi cat mai corect si vei avea numai de castigat.Si daca cumperi la fel cauta mereu sa citesti cu atentie descriere produsului, iar daca n-are descriere nu cumpara, eventul poti sal contactezi si sa-l intrebi tu ce anume vrei sa stii.Pe ebai majoritatea sunt seriosisiti raspund la mesaje ca este in interesu lor, deci intrebi ce te intereseaza apoi cumperi.In baza notelor date ca tu dupa ii trimiti un feedback ii acorzi nota aluia care tia vandut iar vanzatoru iti acoda tie nota cat de rapid ai platit cum daca e multumit, si iti faci un scor, acolo daca te uiti unde spune 99, 8% sau 100% eu de ex am 100% nimeni niciodata n-a avut nimic de comentat, nu am platit tarziu, nu am platit cu credit, amplatit mereu banu jos, deci iti faci un istoric pe ebay si paypal si dupa o vreme aia iti vad activitatea si de ex iti livreaza banii mai rapid decat 2 saptamani alea ce ziceam, pentru ca stiu cine esti, stiu ce istorie ai, deci deja devine un business pentru toata lumea.Cam asta e in mare ebay si paypal.De asemenea trebuie sa te informezi inainte sa vinzi ceva, cand cumpri ceva totu e simplu pretu afisat este cel pe care tu il platesti si aia e tot.Ma refer catre ebay si paypal.Tie nu-ti opresc aia absolut nimic comision sau alte chestii.Am vazut ca pentru ro plastesti vama adica statu roman iti ia vama, aia nu-i treaba alora de pe ebay sau paypal.Cand vinzi atunci trebuie sa te informezi cat la suta iti percepe paypal cat la suta iti ia ebay, pentru ca pentru cel care vinde se ia comision.i asa ai idee cam ce pret poti pune la ce vinzi. Poati de asemenea sa incluzi shipping in pret, pretu va fi nitel mai mare dar lumea se uita mult la free shipping, dar astea le inveti in timp.Cu cat esti mai cinstit si dai detalii multe la produsu cel vinzi cu atat oamenii te respecta mai mult si tu vinzi mai repede.Cind ai o problema cauta sa o rezolvi cu vanzatoru eventual cumparatoru si numai daca nu-i intelegere atunci reclami.Cum ti se par povestirile astea? E naspa pentru RO ca aia sunt niste jegosi sincer, am vazut ca indiferent ce cumperi si de cat iti opresc ceva banuti.Am vazut pentru chestii persoanale, deci cumpar un tricou, dau pe el sau o haina dau 80 de euro sa zic pai ce faci frate imi iei vama pentru ce anume? Imi iei si tva si nu mai stiu ce, ajungi sa platesti aia dublu din cauza statului roman care te jupoaie pentru chstii persoanale.Un tricou o haina un lucru orice ar fi nu vad pentru ce sa dai taxe? Daca cumperi baloti, sute de tricouri da inteleg, dar asa iau o haina si tu stat roman ma taxezi.Dar asta e problema RO.In america nu platesti absolut nimic indiferent de unde ai cumpara din china, din austarlia din RO de oriunde, nu platesti absolut nimic.Deci asta e ebay si paypal, deci nu mai intreba ca nu se intampla nimic indiferent ce vrei sa faci.

| Clorox a răspuns:

Tu ce crezi? E paypal... :\

| katy a răspuns:

Paypal este foarte sigur! Recomand!

| Heureuse explică (pentru katy):

Multumesc! Stiu ca cere un cont bancar. Nu au mai fost probleme pana acum la vreun utilizator?

| katy a răspuns (pentru Heureuse):

Iti deschizi un cont in banca, iti faci card, pe care apoi il atasezi la contul de Paypal.

| Heureuse explică (pentru katy):

MULȚUMESC pentru răspunsuri. happy

| katy a răspuns (pentru Heureuse):

Cu placere

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Paypal este un serviciu de incredere.

| Betty12345678 a răspuns:

E de incredere, zic eu.

| Heureuse explică:

L-ai testat personal? Intrebarea este pentru persoane in cunoștiință de cauza, nu un raspuns ca sa fie dat.