| VasileTiganas a întrebat:

Buna,ieri m-a amenintat cineva ca vine si ma bate, a zis ca imi poate afla id-ul de la calculator si imi stie adresa si orasu unde stau.Se poate asa ceva? raspundeti-mi va rog

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu îți află adresa, decât dacă aveți prieteni comuni care îi pot dezvălui asta.
Dar, în mod sigur, i-ai făcut tu ceva, cu care l-ai stârnit rău! big grin

| VasileTiganas explică (pentru floresdemayo):

Pai m-a injurat si i-am bagat si eu mortu in casa

| floresdemayo a răspuns (pentru VasileTiganas):

Blochează-l și ignoră întâmplarea.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai linistit nu iti afla nimeni adresa dupa IP

| doctorandus a răspuns:

Daca nu i-ai furat 500 de dolari sau mai mult, nu prea ar merita efortul sa te bata.

| DeyCj a răspuns:

N-are cum așa simplu ca utilizator.A spus asta doar ca să te sperie.Și de ar avea adresa ta IP de calculator tot n-ar avea mare lucru ce să facă cu ea, că pe baza IP-ului nu-ți poate afla adresa, acest lucru fiind confidențial și este destinat doar furnizorilor de servicii de internet, și în baza aia de date n-are acces oricine.
Dacă ai dovezi cum că acea persoană te-a amenințat, poți face o plângere la poliție pe numele acelei persoane, pentru adresare de amenințări.

| Ora de net a răspuns:

Bună, Vasile,

O altă persoană poate identifica după adresa IP a computerului orașul în care locuiești, dar cu siguranță nu îți poate afla adresa exactă. Nu trebuie să îți faci griji. Sfatul nostru este să blochezi și să raportezi persoanele care te amenință sau care îți vorbesc urât.

| AlexDarius3 a răspuns:

Daca nu e hacker vanat de F.B.I nu te teme.

| AlexDarius3 a răspuns:

Pana la urma daca ai IP dinamic e imposibil sa iti afle adresa exacta.

| Moraru_Emma_1997 a răspuns:

Calmează-te. În primul rând, nu te arăta afectat de problemă. Stai cât mai indiferent și nu pune paie pe foc.
Dacă vezi că persoana continuă să te amenințe, ba mai mult, dacă ai și o dovadă - martor ocular ori o dovadă scrisă din partea atacatorului- îl poți anunța că depui plângere la poliție pentru șantaj ori că faci povestea publică pe Facebook iar autoritățile oricum se vor sesiza.

| NerdyLlama527 a răspuns:

Odata ce ti-a aflat ID-ul iti poate afla si adresa, dar este destul de complicat. Cel mai probabil a spus asta doar ca sa te sperie.

| suntserios a răspuns (pentru NerdyLlama527):

Cum ii afla adresa?