| SMA a întrebat:

Bună!
M-am înscris pentru prima dată pe Reddit Gift Exchange. Dacă nu sunteți familiari cu asta, e un schimb de obiecte(cadouri) cu oameni din toată lumea. Persoana care trebuie să îmi trimită pachet e din USA. Dorește să îmi trimită pachetul prin Amazon, insă mi-a cerut nr de CNP pentru vamă. Cei familiarizați cu Amazon care trimiteți sau primiți diverse lucruri din străinătate, considerați că este în regulă să îi ofer această informație sau Amazon trimite pachete și fără nr. de CNP. Mulțumesc.

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Cel mai probabil ti-a cerut numarul de telefon...

| Ora de net a răspuns:

Salut,

În momentul de față, pe site-ul oficial nu este menționat faptul că pentru expedierea unui colet, prin Amazon, din USA în România este nevoie de CNP.

Țările pentru care este nevoie de Codul Numeric Personal sunt: Brazilia, Chile, China, Ecuador, India, Israel, Peru, Qatar, Africa de Sud, Corea de Sud, Taiwan și Turcia.

Găsești aici informația oficială, în secțiunea "About Customs, Duties & Taxes": https://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?nodeId=201910420

Recomandarea noastră este să îi trimiți acest link și să îi spui că nu este nevoie de codul tău personal. Poate să îți trimită coletul și fără această informație.

Fiind vorba despre date cu caracter personal, considerate destul de importante, trebuie împărtășite numai atunci când este nevoie de ele, către surse sigure, pe care le cunoști și care pot să asigure protecția și confidențialitatea datelor. În cazul tău nici nu este nevoie și nici nu poate fi considerat o sursă sigură.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi se pare în regulă să-ţi ceară CNP-ul, numai în cazul în care vor să se folosească de datele tale personale pentru a comite fraude de orice gen.
Recomandarea mea e să NU le faci public CNP-ul.
E sigur ceva dubios la mijloc.

| wj a răspuns:

Singurele lucruri de care ar avea nevoie sunt nume, prenume, adresa. Niciodata nu oferi CNP nimanui de pe internet.

Daca ti se cere asa ceva vreodata, formularul respectiv ar trebui sa fie insotit de o declaratie pe proprie raspundere cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal.

Si de obicei asta se intampla in forma scrisa, nu digitala/electronic.

Parerea mea este ca ori colecteaza datele persoanelor aiurea, ori e ceva scammer si te poti trezi cu surprize ulterior.

| ViruseZ a răspuns:

Nu ar trebui sa iti ceara CNP.

| Anonim1225 a răspuns:

Eu stiu ca nu. Dar care este scopul Reddit Gift Exchange? Nu am auzit de el.