| Mihaela2729 a întrebat:

Buna! Mai demult am pus la vanzare pe olx produse pentru par si primit un mesaj dubios, stiti voi, tepari care fura bani de pe card. Nu am patit nimic pentru ca mi-am dat seama de la inceput ca e teapa. Intrebarea mea e ce se poate face cu genul asta de oameni. Eu nu am fost furata, dar altii da. Merge sa rezolv ceva desi a trecut mult timp? Multumesc!

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un bou a incercat sa ma pacaleasca. "Castigasem" la ceva concurs 30.000 Euro dar trebuia sa platesc 42 de Euro pentru "trimiterea" lor, chipurile. L-am sunat si l-am rugat sa-mi dea numele si un IBAN. Mi le-a dat si am trimis copie dupa mesaj si convorbirea inregistrata la politie, in 2006. Nici pana astazi nu m-a contactat nimeni.

| UserRo10 a răspuns:

Pe OLX sunt niste sute sau mii de anunturi care se posteaza zilnic. Ei stiu ca nu toti sunt fraieri, dar isi incearca norocul. Daca pacalesc un om pe zi le este suficient. Ei retrag cam 500 ron de pe carduri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu dacă poți rezolva mare lucru dar cel mai indicat ar fi să-i ignori.
E bine că îți poți da seama care sunt "țepe" și care nu.

| literallythesamebruh a răspuns:

Răspunsul e: nimic. Acești oameni trebuie ignorați, iar potențialele victime trebuie să se conformeze înainte de a pica plasă unei asemenea țepe.

| VeronicaMariaCures a răspuns:

În cazul ăsta ar trebui să raportezi utilizatorul OLX și apoi să contactezi echipa OLX, trimițându-le numărul de telefon al persoanei respective, link-ul pe care l-ai primit de la persoana respectivă (în cazul în care există un link) și o captură de ecran cu conversația voastră.