| anonima188888 a întrebat:

Mama are o problema. Acum câteva zile a sunat-o un număr cu +6. A dat doar bip. Mama nu a sunat înapoi. Azi au sunat 2 numere tot cu +6, identice doar ultimele 2 cifre difereau. Ultimele 2 erau numere de Kiribati, o insula din Pacific. Nici la acestea nu a sunat înapoi. Țin sa Menționez ca in Iunie tata a primit un mail ciudat care conținea numele meu, dar tata zice ca acesta era și parola lui de la serviciu. A mai primit un mail din asta și acum 3 săptămâni. Îmi e frica sa nu fie teroriști sau ceva periculos. Voi ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Nu, clar nu.
Nu te speria, nu-s teroriști.
Numerele care sună sunt o problemă extrem de cunoscută, este o țeapă. Deci firul acțiunii e așa: niște oameni fără milă și demnitate închiriază niște numere de telefon din diferite țări, după, numerele sunt date unor roboți, iar roboții sună aleatoriu numere de telefon din diferite țări; odată ce ai primit apelul, vei crede că e important și vei suna înapoi, dar numerele acelea sunt cu plată, deci daca suni, ți se va umfla factura la telefon cum n-ai mai văzut până acum.
Dacă răspunzi, să știi că n-ai absolut nimic de pierdut, va răspunde un robot sau nu va raspunde nimeni.

Recomand, în cel mai drastic caz, să schimbi firma de telefonie.
Cât despre mailuri, chiar n-am habar. Se poate să fie o nouă metodă de țepuire.
Întreabă-l taică-tu dacă cer bani în acele mailuri, dacă da, clar este o țeapă și să nu crezi niciodată ce spun acolo indiferent dacă au nume sau nu.

17 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt niste hackeri care au target pe voi. Tot ce ai salvat in cloud, cumpara harduri externe si fa back up. De asemenea, nu mai tine nimic important pe telefoane si PC-uri si nici in cloud. Schimba numerele de telefon. Daca problema persista, raspunde din nou aici.

| Daniel323 a răspuns:

Telolisti peliculosi.

| danbnz a răspuns:

Nu doar mama ta are problema asta, mai multe persoane au fost apelate de la numere de genul ala.

Ia uite aici comentarii:
https://www.listaabonatilor.ro/numarul/68630003794

Si eu am primit azi 2 bipuri de la 2 numere diferite:
+68630003777
+68630003794
Mi sau parut bizare si nu am sunat inapoi.
Probabil e un fel de scam gen callback.

| razvantpu16 a răspuns:

Bună. Am mai pățit și eu într-o perioadă. Eu am blocat fiecare număr în parte și asta te pot sfătui și pe tine să procedezi pe telefonul mamei. Și au încetat. Și să nu răspundeți la apeluri.

| anonima188888 explică (pentru danbnz):

De la cel cu 77 la final a primit și mama mea.

| anonima188888 explică (pentru LPCTSTR):

El zice ca nu crede ca cer. Sunt atât de lungi încât nici nu are răbdare sa le citească și le șterge. Gen au mii de rânduri și sunt intr-o engleză mai ciudata cu greșeli.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonima188888):

Ai putea să-mi trimiți un mesaj daca-ti mai trimit mailuri?
Desigur, vei sterge tu datele care tin de tine (numele, date de nastere, etc.), nu c-as avea eu ce face cu ele.
M-ai facut curios.

| anonima188888 explică (pentru LPCTSTR):

Dacă mai trimit, da. Eu sper sa nu l-ai trimită. Erau cam așa : "Hello į know älexįà ïś your " și apoi era un cuvânt pe care nu îl mai țin minte. Și mai scria :"you don know who ï ãm " dar era așa cum am scris eu cu simboluri ciudate. Nu mai știu exact ca tata a șters mailurile.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonima188888):

Aaa laughing
Sunt scammmeri care cerșec bani indirect. Te fac să crezi că ei știu chstii despre tine ca tu să-i crezi și să-i plătești pentru păstratrea "datelor" tale "secrete".
Deci nu crede așa ceva, niciodată, și spune-le și prietenilor, extrem de multe persoane cad în aceste capcane.

| anonima188888 explică (pentru LPCTSTR):

????

| Raulcbr2001 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Posibil să fie apeluri cu taxă inversă și în cazul în care răspunzi tu o să fii cel taxat
Deci nu merită riscul dacă ești pe abonament rolling on the floor

| LPCTSTR a răspuns (pentru Raulcbr2001):

Daca raspunzi nu primesti nimic man.
Poti sa raspunzi la apeluri la fel de frumos cu pot ei sa te sune.

| gabicoo a răspuns (pentru Daniel323):

Toreriști!

| Ora de net a răspuns:

Bună!

Aceste apeluri și mesaje pe care le primesc părinții tăi sunt cel mai probabil încercări de înșelăciune - este foarte bine că nu au răspuns. Nu trebuie să te îngrijorezi, nu se va întâmpla nimic.

| cristimihailov a răspuns:

Crezi ca telolistii aia te urmaresc ca sa iti fure ceva?

| anonima188888 explică (pentru cristimihailov):

Hai ca răspunzi dupa aproape un an daca e happy nu au mai sunat telolistii happy

| cristimihailov a răspuns (pentru anonima188888):

Ups... ai dleptate.