| Ralucaacular2019 a întrebat:

Mi-a aparut o pagina de internet pe telefon care scria așa: iPhone-ul tău este infectat cu 4 viruși, in scurt timp va fi afectat telefonul și sim-ul dacă nu instalezi X program.

E adevarat sau e ceva de hackeri? Mai ales ca am auzit ca la IPhone nu prea e posibil sa iei viruși.

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Salut,

Înțelegem că mesajul respectiv te-a îngrijorat. Este important să știm că nu este unul adevărat. Ferestrele care s-au deschis sunt reclame te tip Pop-up. Acestea pot conține reclame normale sau astfel de mesaje care să inducă în eroare. Este destul de întâlnit să îți spună că ai viruși sau oricare alt mesaj care să te facă să apeși pe reclama respectivă.

Îți recomandăm ca atunci când vezi o astfel de reclamă sau mesaj, de tip spectaculos sau care să inducă îngrijorare, să îl ignori și să închizi fereastra respectivă, fără a da click pe niciun buton sau link din componența ei.

Dacă astfel de reclame se repetă în mod frecvent și devin deranjante, poți folosi o extensie de tip AdBlock sau în cazul în care îți apar sub formă de notificări, poți verifica ce aplicații au acces la a-ți trimite notificări și să le elimini pe cele pe care nu le recunoști.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este doar o reclama sa te faca sa instalezi acel program. Strategie proasta de marketing.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pacaleala!

| Sofer a răspuns:

O reclama. Îți mai apare când accesezi unele site-uri și e enervant. Virus cred ca nu iei dacă nu ai instalat nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Smecherie., Probabil programul X este de fapt virusul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Dacă nu ai intrat pe site-uri și programe dubioase, cel mai probabil este o păcăleală, deci nu instala nimic!

| oz_1736 a răspuns:

Este reclama la acel program. Sa nu instalezi niciodata

| MaryMaria333 a răspuns:

Daa prostii cu scopul de a speria userii. Si mie imi apar de n ori tot soiul de reclame de genul. Eu pur si simplu am inchis fereastra si se fini la comedie xD

| floreadan a răspuns:

E o reclama, inchide-o.