| alexandrubt13 a întrebat:

Buna nu stiu de ce la imprimanta nu imi iese ceea ce am pe imaginea laptopului deci un tabel sau sa zicem un chenar l am centrat cu margini egale, pe imprimanta imi iese intr o parte sau chiar ceva scris nu iese in dreptul unde am scris, pe imprimanta imi iese ma jos, mai sus ceva iese cine poate sa mi spuna ce trebuie setat sau modificat? nu sunt specialist in calculat sau imprimante

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa descriere, ai mai multe probleme:
1. Trebuie sa intrii in Control Panel - Imprimante (Printers), alegi imprimanta ta si la proprietati reglezi marimea implicita al hartiei folosite (de regula A4 ), dupa care si marginile pentru tiparirea paginii (poti seta 2cm pe fiecare latura). Odata reglata, imprimanta va sti cum si unde se va plasa tiparirea pe coala de hartie.

2. Multi (ca si tine) nu cunosc functiile programului de editare (Word). Trebuie invatat cum se face un tabel, o aliniere sau centrare de text etc. Gresala ta este ca folosesti spatii pentru aliniere in loc de aceste functii.
Iti recomand sa-ti procuri o carte despre Word sau sa urmezi un curs pentru invatarea functionarii.

Te poate ajuta mult daca descarci, tiparesti si studiezi acest GHID DE UTILIZARE:
http://www.portal.gsam.ro/......202007.pdf

| alexandrubt13 explică (pentru Bula):

Multumescccccccccc! corect nu le stiu pe toate ca acum multe se schimba

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Mai multe informatii despre pachetul Office, gasesti aici https://support.office.com/ro-ro

| Bogdann1107 a răspuns:

Cauta la setarile printarii( setari pentru printare) si schimba marimea pozei:de exemplu ai mai multe:3x5, 4x...

| alexandrubt13 explică (pentru Bogdann1107):

Hai sa dau un exemplu am scris ceva si trebuie sa refac prima data un titlu pe un rand era scurt si eu l am scris mai lung si l am pus pe doua randuri urmeaza tabelul era prima data asezat intr o parte deci pe foaie o margine are 3 cm si pe partea cealalta juma de cm la refacere l am pus pe mijloc sau l-am dat mai spre dreapta si mai jos de titlu deci totul frumos frefacut se vede pe laptop dar cand bag pe imprimanta imi iese cum a fost asezat prima data de ex titlu pe un rand sau cuvintele nu sunt in ordine si tabelul cum a fost scris prima data ceva nu se potriveste? multumesc de raspuns