| DARIAloveJAPAN a întrebat:

Bună, pentru restituirea unor bani de pe un site la care am facut comanda, mi se cere contul IBAN, ce se intampla daca il trimit? Poate sa se întâmple ceva rău? Poate să mi se fure bani de pe card? As vrea explicații.

4 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Dacă îți cunosc IBAN-ul nu pot decât să-ți pună bani în cont, nu să-ți și scoată.

De exemplu, contul IBAN al companiilor este printat pe orice factura pe care o emit. Cum ar fi dacă ai putea goli de bani contul companiei ENEL pentru că i-ai luat IBAN-ul de pe factura de la curent?

| TrustMeIKnow a răspuns (pentru johnnny123):

IBAN-ul am facut milioane, asta e secretul meu, cei de la ENEL si ELECTRICA nu au stiu nimic laughing

Lasand gluma la o parte, cu IBAN-ul doar se pot depune bani.

| Arakiss a răspuns:

Esti in siguranta. Doar cu IBAN-ul nu e posibil sa-ti fure bani.

| Ora de net a răspuns:

Buna, Daria,

Este in regula sa dai IBAN-ul tau, nu ti se pot extragi bani din cont doar cu aceasta informatie. Pe viitor, daca nu esti sigura ce date este okay sa completezi pe internet, te incurajam sa ceri sfatul parintilor sau a reprezentantilor bancii.