| joghu22 a întrebat:

Am o problema. Am dat acum 10 zile o comanda de un tricou de la travis scott de pe un site. Am plătit cu cardul. Problema este următoarea. Ei au spus ca, in termen de 2-4 zile comanda se procesează iar termenul de livrare este de 7-18 zile lucrătoare (25 de zile limita din cauza pandemiei). Ceea ce ma nelinisteste pe mine sunt următoarele:
1. când am plătit cu cardul, înainte sa ia banii, îmi arata către cine s-au dus iar acum nu îmi mai arata deloc.
2. le-am scris dacă pot sa îmi trimită comanda pana pe 5 decembrie pentru ca este cadou pentru un prieten de ziua lui și ei au spus ca fac tot posibilul. Le-am mai scris vineri, spunându-le ca am observat ca la ei pe site comanda se procesează in 2-4 zile iar eu astept de 8 zile sa se proceseze, le-am scris inclusiv azi și, nu mai raspund.

Voi ce părere aveți? Imi este teama sa nu fi dat banii aiurea, amicul meu sa nu mai primească tricoul și eu sa raman cu buza umflata...

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"termenul de livrare este de 7-18 zile lucrătoare (25 de zile limita din cauza pandemiei)."

asta le dă o marjă de CINCI săptămâni. Relax!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pînă azi au fost 4 zile de minivacantă, de maine se intoarce lumea la munca, ai omis acest lucru cand ai dat comanda ca de pe 30 nov pana pe 2 decembrie nu se lucreaza fiind minivacanta de sf Andrei si ziua natională 1 Decembrie, daca primesti comanda pîna sîmbătă sa zici mersi.

| joghu22 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Oamenii sunt din afara laughing

| Irinelp a răspuns:

Dacă au adresa postala pe site nu este nici o problema, dacă scrie un timp pentru procesare sau livrare al este timpul valabil nu livrează mai devreme dacă ceri tu asta prin mesaje.

| Capsi a răspuns:

Avand in vedere ca ai facut plata cu cardul, incearca sa obtii o dovada cand a fost facuta. In cel mai rau caz depui o declaratie, fiind dreptul tau de despagubire. Totusi mai poti astepta maxim o zi.

| joghu22 explică (pentru Capsi):

Ma gândesc ca, pentru un tricou, nu cred ca se risca sa "fure". dar totuși.

| Capsi a răspuns (pentru joghu22):

Aici ai dreptate. o singura intrebare am, site-ul este autorizat? sau cel putin cu multi clienti?

| joghu22 explică (pentru Capsi):

Site-ul este creat de curând. dar el pare legit, nu știu cum sa îmi dau seama dacă este autorizat sau nu. are adresa, cine deține site-ul. am primit confirmare de comanda etc. cum as putea sa îmi dau seama?

| Capsi a răspuns (pentru joghu22):

De obicei nu trebuie sa iti ceara plata in avans, iar daca o fac ar trebui sa foloseasca un serviciu cu plata ramburs.iti las si un site poate te uiti putin pe el, nu stiu totusi cat de util ar fi in clipa in care ti ai da seama ca ai fost mintit...https://adevarul.ro/......index.html

| joghu22 explică (pentru Capsi):

Nu este avans, este plata pe card pentru ca ei sunt din afara

| Capsi a răspuns (pentru joghu22):

A scuze, am vazut acum..mai asteapta putin, iar daca nici atunci nu dau semne, mai intai ii contactezi la adresa site ului. Mult succes!

| joghu22 explică (pentru Capsi):

Mulțumesc pentru ajutor.

| andrei002344 a răspuns:

Ai luat teaca!