| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Buna seara.Am și eu o dilema.
Eu am vândut niște chestii dintr-un joc (gen bani virtuali, în respectivul joc) altor perosane pe bani adevărat (respectiv, banii îmi erau dați sub forma de paysafe)
*paysafe-ul este un tiket, cu un cod pe el ce reprezinta suma de bani (25lei,50 etc).
Totul a decurs ok, pana am aflat ca respectiva persoana dădea tepe altor persoane pentru a obține acele tikete și apoi le primeam eu. Eu le bagam in contul meu de pariuri la superbet.
Acum, întrebarea este dacă cumva, cineva se sesizeaza dintre persoanele "vătămate" de acel țepar, pot primi eu vizita politiei? Care știți mai bine?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti! Esti partas la furtisagul teparului si politia da aceeasi pedeapsa la amandoi, daca il prinde pe el sau va reclama cineva.
Se ajunge sigur la tine, ca se merge pe urmele acelor coduri de paysafe.

| danbnz a răspuns:

Esti complice la furt!
Te asteapta puscaria daca ajunge politia la tine!

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru danbnz):

Nu cred, pentru 25-50lei,nu cred. Dar este posibil sa fiu eu primul luat în vizor în condițiile în care codul a fost folosit în contul meu. Iar cel ce a dat teapa observ ca și-a deconecta contul(probabil era și cont fals). Oricum, în caz de ceva dacă arat conversațiile cu aceea persoana și cum s-a întâmplat totul nu cred ca este o problema. Problema este la persoana care a divulgat codul altei persoane, paysafeul se utilizează doar pe site-urile autorizate.

| danbnz a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Au ajuns unii la puscarie si pentru mai putin.
Acum serios... atata efort pentru 25-50 de lei?
Mai mult te costa curentul consumat de calculator in jocurile alea.
Studiaza legea... poti fi incadrat si tu la inselaciune ca teparul respectiv.

| ACTH a răspuns:

"persoana dădea tepe altor persoane pentru a obține acele tikete, și apoi le primeam eu" rolling on the floor e amuzant cum incerci sa te scoti. Teparule, nu mai fura si invata sa faci bani singur, munciti cu sudoare. Nu mai fura de la altii. Desigur ca se va sesiza politia, si sigur se va intampla in cateva luni. Este furt ceea ce ai facut, inselatorie. Chiar daca tu ai folosit ceva furat de altul, insa garantez ca tu esti cel care furai.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru ACTH):

Nu, nu am dat eu teapa, am facultate am alte chestii mult mai importante. Însă, mai am timp și de niște jocuri, și dacă am putut, nu am ezitat sa scot niște bani din asta. Dar tot stau și ma gândesc la aceasta chestiune... De când am văzut acea postare pe un grup cum ca cel care mi-a furnizat mie paysafe-uri a dat teapa și îl va reclama la politie.Cam totul va ajunge la mine, ca eu am folosit codul, aici e problema.
Dar mai este o varianta, din câte stiu, ești răspunzator de pierderea codului acela, iar dacă îl divulg altcuiva este vina ta, practic. Ma înșel?