| ʚiɞ_ʚiɞ_Iulia_1992 a întrebat:

Buna TPU
Am descoperit recent cu ajutorul prietenilor, ca o persoana detine un cont de Facebook si da mesaje de pe respectivul cont in care se prezinta cu numele meu si imi jigneste apropiatii / rudele apropiatilor
Unii s-au suparat deja pe mine si nu ma cred ca nu sunt eu cea care face asta
Am nevoie de ajutor!
Cum pot afla cine detine contul avand in vedere ca se numeste,, Un Anonim,, si a fost contul unui prieten, ulterior i s-a spart acest cont si presupun ca a fost spart de cel care face imi face asta
Deci, va rog!
Vreau sa aflu cine detine acest cont

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu ai cum. Facebook promite confidentialitatea datelor, doar ceva hacker sa zic, daca ai pe cineva care se pricepe la spart conturi.
Intre timp, raporteaza-l si tu si pune-ti si prietenii ca furandu-ti identitatea, si atunci Facebook ii va sterge contul.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Din pacate, nu poti afla cine face acest lucru. Poti insa raporta in acel cont ca fiind unul fals - In cazul in care folosesti un cont personal (cu numele real si poze) poti pur si simplu sa mergi la profilul fals, iar in coltul din dreapta pe cover photo vei gasi butonul de Report – alege optiunile Report this account si mai apoi This person is pretending to be me or someone I know. In cazul in care nu folosesti un cont personal de Facebook, poti raporta in continuare profilul pe pagina https://www.facebook.com/help/207209825981040 accesand "fill out this form" si urmand pasii indicati acolo.

Pentru mai multe informatii despre securitatea conturilor poti sa ne apelezi la http://oradenet.salvaticopiii.ro/ctrl-ajutor

| Mihai0101 a răspuns:

Raporteaza-l pe Facebook pentru (furt de identitate)
Am sa-ti trimit un tutorial cum poti sa raportezi un cont care se foloseste de identitatea ta!

| elinord a răspuns:

Nu ai cum dar ai puta sa daivraaport contului de multe ori ca sa se stearga