| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
Am o intrebare : Care este cauza sunetului pe care il scoate ventilatorul ce face racirea la procesor?
Mentionez faptul ca in urma cu 1 luna, am curatat unitatea centrala de praf, iar de atunci, intampin aceasta problema.
Multumesc anticipat
Cu stima

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Una ar putea fi praful. Daca ai pasta termoconductoare poti desface coolerul cu totul si sa-l cureti de praf. Un prieten al meu desface hartia de pe ventilator (acolo unde scrie cooler master : http://uzo.ro/......17106.html Atentie! E un exemplu. Sunt similare) si toarna usor 2-3 picaturi de ulei siliconic deoarece prin folosinta se distruge uleiul din fabrica. Mai poate fi o treaba simpla: ai uitat sa pozitionezi corect cablul de alimentare si atinge de palelele ventilatorului.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ori îl schimbi ori îi pui o picătură de ulei de mecanisme fine cu pipeta.

| cristi202 a răspuns:

Eu am patit asta cu ventilatorul de la sursa. Insa acolo e tabla, am tras-o putin, si a disparut zgomotul. Poate daca misti un pic carcasa vetilatorului, scapi si tu de zgomot, la urma urmei, zgomotul a aparut probabil pentru ca l-ai atins si si-a modificat un pic forma.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

P.S : ventilatorul are turatii mai multe decat cele normale.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca are mai multe turatii inseamna ca se incalzeste procesorul. Schimba pasta termoconductoare si curata bine placa de baza cu o perie si un aspirator. Daca face la fel e ceva fizic. Poate fi un condensator electrolitic.