| bwb a întrebat:

am un calculator mai vechi pe care am prog conta si altele cu WIN XP SP2 prof. Din vari motive a trebuit sa formatez C:
Dupa ce am instalat Win. si m-am conectat la net am constatat ca Internet Exploer nu ma lasa sa accesez alte site uri in afara de unele (doar) de la Microsoft. Am nevoie neaparat de Chrome si nu ma lasa sa l accesez si nici nu pot downloada nimic de pe net. Imi spune ca sistemul de securitate al IE nu imi permite sa accesez aceste site uri.
Am facut toate setarile din tools/internet conection, dar nu reusesc sa i dau de cap. Rog AJUTOR fundite!

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Buna,

Te sfatuim sa iei legatura cu serviciul de clienti al Microsoft.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fa update la IE. Apoi vei putea intra oriunde. Este vorba, cred, de IE 8 (internet Explorer).

| bwb explică (pentru Salontanul):

Am incercat sa descarc o versiune mai noua IE7 sau IE8, dar nu ma lasa sa accesez nimic.

| bwb explică (pentru Salontanul):

Nu ma lasa sa fac update si nici sa downloadez ceva. Multumesc!

| Salontanul a răspuns (pentru bwb):

Inseamna ca Windowsul are ceva problema: ori este defect ori virusat. Ia, mai bine, si instaleaza Windows XP SP3. Uite un site care mie-mi pare sigur: https://windows-xp-service-pack-3.ro.softonic.com/

| bwb explică (pentru Salontanul):

Am discuri originale cu licenta atat XP profesional cat si Home Edition. Am formatat C: cu amandoua si tot nu merge. Crezi ca este posibil ca dupa formatare sa fi ramas un virus rezident pe hard in C:?

| bwb explică (pentru Salontanul):

Cei de la softonic ma trimit pe site-ul Microsoft si acolo spun ca nu mai acorda sprijin pentru xp

| bwb explică:

Am rezolvat problema cu ajutorul lui KONATA care a publicat site-ul: http://windows-xp-sp3.en.malavida.com/ de unde am luat SP3 foarte curat ca re s-a instalat din prima. De pe site-ul Microsoft nu se mai poate downloada nimic pentru XP.
Tot de pe acelasi site am luat in siguranta CHROME setup si mai sunt acolo tot felul de programe pentru Windows.
Am renuntat definitiv la prostia de Internet Explorer care mi-a scos peri albi cu sistemul lui de securitate care de fapt contine o multitudine BUG-uri.

| DanutDD a răspuns:

Prima data verifica data la calculator, daca data nu e buna, nu te lasa sa accesizi nimic pe internet.

| bwb explică (pentru DanutDD):

Data este buna, multumesc oricum...