| anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU! va rog sa îmi răspundeți urgent. când vreau sa vizualizez un film pe net mi se deschid anumite pagini cu filme pt adulți.Am primit un avertisment ca telefonul meu (i-a scris denumirea completa) este infestat cu viruși din cauza site-urilor pt adulți infectate si daca nu ii sterg în 2 minute o sa se publice informatiile bancare.Când am scanat telefonul nu mi-a depistat niciun virus.Eu nu am scris nicăieri pe niciun site pe telefon informatii bancare si nu cred ca ar avea cum sa le publice. Oare era acela virusul? va implor ajutati-ma urgent!

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

Este un virus, relaxeaza-te! Trebuia sa iti dai seama ca e vrajeala in momentul in care spune ca publica informatii pe care tu nu le ai pe telefon, informatii bancare. Vezi ca mai e un virus care spune ca ai vizionat filme pedofile si va publica aceasta informatie pe Facebook daca nu platesti 500 de euro! Si aia e o vrajeala ordinara!
De fapt pe internet nu trebuie sa crezi ce vezi, trebuie sa observi, analizezi si verifici din mai multe surse.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si tu chiar iei de bune toate spamurile de 2 lei?

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Acel mesaj era cel mai probabil un virus sau un mesaj pop-up. Nu trebuie sa iti faci griji! Daca nu ai introdus nicaieri datele tale bancare, atunci acestea nu pot fi facute publice.

Pe viitor, incearca sa folosesti un program antivirus.

| alii98 a răspuns:

Nu este virus, incearca sa te pacaleasca

| n1445 a răspuns:

Avertizari de genul primesc si eu de obicei cand intru pe Chrome, eu le inchid pur si simplu si nu ptesc nimic. Ignora-le, sunt degeaba don't worry.

| DIGIT4L a răspuns:

Nu iti face griji, iti poate citi de pe telefon doar date despre el sau conexiunea la internet +locatia in rest nu poate extrage date personale/poze/conturi. Daca iti mai apare o astfel de pagina o inchizi si iti continui treaba, din pacate nu prea exista o rezolvare pentru ele(din cate stiu eu).

| Maria296 a răspuns:

Buna. Ai putea instala ad block pentru a nu mai fi redirectionata catre anumite pagini, care. da, contin virusi. O zi buna!

| anonim_4396 explică (pentru Maria296):

Multumesc,dar voiam sa stiu daca poate publica informatii bancare

| Dolcex a răspuns:

Nu. Nu are nici o treaba