| Sergiu_7165 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu informati in legatura cu lansarea unui site de promovare, vanzare produse. De unde pot sa iau informatiile necesare tinand cont ca nu am nici o pregatire. Cum fac un site? Cum pot sa vand sau sa promovez legal pe un site? Ce trebuie sa iau in calcul pentru lansarea siteul-ui? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Patrascu_Florin_1978 a răspuns:

Din cate am inteles eu omu are deja produsele si vrea sa le promoveze sau sa le vanda nu are nevoie sa faca bani din vizite....pentru inceput la ce vrea el e bun si un site pe o platforma gratuita ca sa isi listeze produsele iar despre reclama isi face o pagina de Facebook cu siteul respectiv si incepe sa ii dea share important e sa aiba cati mai multi prieteni care sa dea share si uite asa a rezolvat si problema cu publicitatea free ....stati linistiti ca omu nu a zis ca vrea un big site care sa apara la search pe prima pagina laughing)

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Angajezi pe cineva care stie ce are de facut pentru crearea site ului si apoi pe cineva care stie SEO si marketing digital pentru promovare.

| Sergiu_7165 explică (pentru suntserios):

Intrebarea era de unde iau informatiile pentru a face eu treaba asta nu pe cine sa angajez, pentru ca nu sunt patron sa angajez pe cineva. happy

| suntserios a răspuns (pentru Sergiu_7165):

De pe net de unde le ia toata lumea, dar avand in vedere ca nici macar nu stii de unde sa inveti, si realist iti va lua minim 1-2 ani sa inveti cu ce se mananca programare sa faci un site si sa il promovezi mai bine angajezi pe cineva

| johnnny123 a răspuns:

De ce crezi că IT-ul este industria cu cele mai mari salarii? Pentru că oamenii care fac IT au o anumită pregătire care nu se găsește pe toate drumurile și nu se obține în două zile.

| Ora de net a răspuns:

Buna, Sergiu,

Iti recomandam sa cauti astfel de resurse educationale chiar pe internet. Poti incepe cu urmarea unui curs online (ex. Coursera, Khan Academy, Udacity)

| Sergiu_7165 explică:

Stiu ca sunt mai multe intrebari, dar va rog sa-mi dati un raspuns concret daca il aveti, daca nu abtineti-va.

| johnnny123 a răspuns (pentru Sergiu_7165):

Ceea ce nu ai de unde să înțelegi în clipa asta (mai ales că refuzi să-i asculți pe oamenii care se pricep), este că există o diferență enormă între a-ți face un site gratuit din trei click-uri pe internet și a avea un site de succes.

Poți să cauți pe Google și să-ți faci un site în 15 minute pe un subdomeniu gratuit. Și mai departe? Cum îl faci să aibă succes? Cum îl adaptezi nevoilor tale? Cum îl întreții? Cu ce-l populezi? Ce are în spate? Cum aduci vizitatori? Cum îi convingi să revină? Cum te diferențiezi de celelalte situri care fac același lucru ca tine, numai că de un milion de ori mai bine?

În anul 2014 a fost atins pragul de 1 miliard de situri pe internet. Asta era acum trei ani, și între timp numărul a crescut. Dacă vrei să pierzi vremea cu un site care nu va produce un leu în viața lui, atunci nu ai decât să cauți pe google "free websites" și să te apuci de treabă. Îți garantez că-ți va pieri cheful în câteva zile sau chiar în câteva ore.

Dacă nu ai nici o experiență în domeniu, este ca și cum ai crede că poți să-ți faci o echipă de baschet cu băieții de pe scara blocului cu care să-i bați pe Chicago Bulls.

| Sergiu_7165 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsurile pe care mi le-ati dat. Vad ca momentan doar Florin imi sustine ideea, dar eu nu o sa judec acum care a spus ceva gresit sau care nu, sunt convins ca toti aveti dreptate, depinde din cum privesti, dar oricum mi-am facut o idee. Stiu ca e greu si e cale lunga, si sunt dispus sa si investesc la momentul oportun, dar momentan vreau sa ma informez si sa fac ceva pentru a intra in hora, ca doar din afara degeaba stai si te gandesti cum sa faci, pana nu intri nu ai de unde sa stii ce merge si ce nu. Eu ce vreau de la voi daca ma puteti ajuta, e un sfat pe care pot sa-l fac pentru a incepe sa intru in hora, si cativa primi pasi, si acum o sa va spun la ce m-am gandit eu:
1. Vreau sa fac un blog prin care sa promovez produse de pe 2performant, care sa-mi aduca un oarecare venit, tot ce vreau e sa ma conving ca merge si merita sa merg mai departe
2. Vreau sa fac un site prin care sa pot ajuta si pe alte persoane prin ceea ce stiu.
3. Fac un curs prin care sa ajut si alte persoane sa poata trece peste toti pasii prin care am trecut si trec eu.

Ca subiect final este independenta financiara si libertate, este un proiect la care vreau sa lucrez si indiferent de descurajarile pe care sigur o sa le am, nu ma dau batut pana nu imi ating scopul.
Va multumesc tuturor, si astept sfaturile voastre cu drag!

| GhostRider24 a răspuns:

"Cum fac un site?" - asta spune totul!
Păi îți trebuie un domeniu care trebuie plătit anual/lunar la fel și serverele, dacă faci un site pentru posibilitatea userilor de a vinde lucruri.
Îți trebuie bani de domeniu, bani de servere, bani de developer web, desinger web, bani de promovare, și bani de întreținere fiindcă nu poți doar tu să faci totul. Plus că îți trebuie și ceva studii.
P.S. Dacă nu ai un plan fix, sunt doar vise. Necesită mulți bani și timp, și câștigul nu este chiar mare.

| Patrascu_Florin_1978 a răspuns:

Cum fac un site gratuit? dai un search pe google cu intrebarea asta si o sa vezi ca se poate gratuit si fara prea multe cunostinte IT happy

| Sergiu_7165 explică (pentru Patrascu_Florin_1978):

Multumesc Florin, cel mai relevant raspuns de pana acum.

| GhostRider24 a răspuns (pentru Patrascu_Florin_1978):

Păi doar că acela n-ar fi site.
Ce ai spus tu, îți poți face un,, site" pe platforma Blogger de tip gâzduire bloguri sau Wordpress care este blog hosting. Si de asemenea mai sunt alte platforme gratuite de a creea un blog pe un subdomeniu din care nu ar câștiga mai nimic, chiar și cu un trafic imens.
Este o diferență mare, fiindcă la un site pe domeniu propriu, sunt multe chestii la care ai tu acces și deți controlul.în fine, nu o să stau să explic.
Dorești să te implici să faci un site, de la care ai așteptări mari dar este dificil să plătești lunar câțiva €? rolling on the floor Bine, asta fără celelalte costuri, dar din ce ai spus tu nu se câștigă nimic.

| Patrascu_Florin_1978 a răspuns (pentru GhostRider24):

Din cate am inteles eu omu are deja produsele si vrea sa le promoveze sau sa le vanda nu are nevoie sa faca bani din vizite....pentru inceput la ce vrea el e bun si un site pe o platforma gratuita ca sa isi listeze produsele iar despre reclama isi face o pagina de Facebook cu siteul respectiv si incepe sa ii dea share important e sa aiba cati mai multi prieteni care sa dea share si uite asa a rezolvat si problema cu publicitatea free ....stati linistiti ca omu nu a zis ca vrea un big site care sa apara la search pe prima pagina laughing)