| Copila2016 a întrebat:

Bună TPU, vreau să-mi creez un Website care să nu fie așa - siteulmeu.xxxxxx.com
vreau să fie doar siteulmeu.com dau medalie la winner

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Buna Alexa,

Daca doresti un astfel de domeniu va trebui sa-l achizitionezi. Domeniul insa este doar adresa pe care o are un website, asa ca te sfatuim sa incerci sa-ti creezi un website pe o platforma gartuita cum ar fi Wordpress spre exemplu si mai apoi, daca consideri ca esti multumita de rezultat, sa iei in considerare cumpararea unui domeniu.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Iti alegi si achizitionezi un domeniu web, care este inca liber
2. Iti cauti un "website gratis" (free), a carui conditii iti sunt favorabile in varianta platita (design, posibilitati de modificare /dezvoltare /salvare /acces la ftp etc).
3. Alegi forma de abonament contractat de la (2), achiti suma ceruta, dupa care poti sa-ti faci site-ul dorit.

Merita sa te folosesti de aceste site-uri pre-lucrate, deoarece te dcutesc de multa munca in plus, ai suport permanent si poti obtine ce doresti, in timp relativ scurt.

Mai este si posibilitatea sa-ti inchiriezi un spatiu gol pe un server si sa-ti construiesti tot, de la a-z. Evident, pe numele tau de domeniu deja rezervat.

| untu a răspuns:

Vrei sa creezi un siteul numai si numai al tau? Uite aici: www.website.com Sper ca te-am ajutat! Bafta!

| xByte a răspuns (pentru untu):

Varianta pe care i-ai dat-o tu este intr-adevar o chestie gratis, dar nu ai libertatea de a iti face propriul design al site-ului, sau sa te ocupi tot tu de partea de programare web. Deci folosind link-ul tau el nu isi poate dezvolta un site profesional, care sa arate si bine si sa se vada ca e lucrat. Site-ul tau este doar pentru copii de maxim 14 ani care vor sa-si faca un site in joaca

| untu a răspuns (pentru xByte):

Stiu asta si i-am dat un site gratuit pentru incepatori!

| Copila2016 explică (pentru xByte):

Sunt fata... =)

| Brotacelul a răspuns:

Http://www.ucoz.ro/register?pguid=4176838743 - iti poti atasa gratuit propriul domeniu

| xByte a răspuns:

Gratis nu poti face acest lucru. Poti doar sa cumperi domeniu sau sa gasesti gazduire web pe termen determinat. Daca te intereseaza sa cumperi domeniu iti las un link : https://www.romarg.ro/oferta-preturi.html

| xByte a răspuns:

De asemenea, fondarea unui website nu este chiar atat de simpla precum crezi, daca cumperi domeniul o sa ai doar domeniul si atat. Website-ul propriu zis trebuie sa ti-l creezi de la zero si trebuie sa te ocupi tot tu si de partea de webdesign si programare web. Apropo, mult succes!