| alecsa91 a întrebat:

Buna tuturor!
Am pus astăzi un articol de vânzare pe OLX iar după nici un sfert de oră m-am trezit cu mesaje pe Whatsapp de la așa zisi cumpărători. Cică au plătit produsul și mi-au dat un link. Am accesat link ul și am observat că mi se cereau detaliile cardului. E prima data când am pus un articol pe OLX deci nu știam de tentative de frauda. Am introdus datele, dar la urma mi se cerea și soldul contului. Fara soldul contului nu mă lăsa să apas TRIMITE. Atunci a început sa mi se pară dubios. Ca până la urmă orice tranzacție de face doar cu IBAN UL. Acum... As vrea să știu dacă nu am introdus soldul contului și nu am dat TRIMITE, datele tot au ajuns la ei? Adică Nr cardului, cvv etc? Mulțumesc

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atât timp cât ești sigur că nu ai apăsat trimite nu aveau cum să ia datele.

| VoidEternal a răspuns:

Depinde cat de priceput e cel care a făcut site-ul. E posibil să-ți fi luat datele și doar introducandu-le pe site-ul respectiv. Pentru mai multa siguranță eu mi-aș schimba cardul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru orice eventualitate poti bloca cardul curent si sa ceri unul nou. Website-ul poate avea keylogger. Probabilitatea este una mica dar exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt scameri. Evită-i.

Ca să fi mai bine informată despre astfel de țepe, îți recomand să vizionezi clipurile lui Ciprian Lospa. Acolo el expune anumite țepe dar și metode prin care te poți feri de ele.

| timidu89 a răspuns:

Anulează cardul, au datele deja. Tot s-o povestit la TV metoda, dar vad ca nu va interesează. O sa ramai fără nici un ban.

| alecsa91 explică (pentru timidu89):

Au datele chiar dacă nu am apăsat Trimite? Mentionez ca nu am bani in cont momentan

| timidu89 a răspuns (pentru alecsa91):

Pai nu ai trimis nr de card și cvc? Atunci e bine. Dacă ai bani te lasă lefter și nici nu dai de ei vreodata

| alecsa91 explică (pentru timidu89):

Am completat câmpurile dar nu am dat trimite

| timidu89 a răspuns (pentru alecsa91):

Destul click-ul pe link cred eu

| Brizbriz a răspuns (pentru alecsa91):

"acum 3 ore | alecsa91 explică (pentru timidu89):
Au datele chiar dacă nu am apăsat Trimite"

e posibil sa iti ia datele numai daca le tastezi, daca a facut asta e foarte destept, daca nu, atunci e un IMBECIL, la ce ii trebuie soldul?!? sa vada cati bani poate sa fure?!?
asta poate oricum sa faca luand sume mici pana cand nu mai poate lua nimic

deci, telefon la banca, unele banci iti permit sa iti blochezi cardul la telefon, la orice ora, daca nu, maine dimineata la 9 fix, telefon la banca pana blochezi cardul