| Larisajenner a întrebat:

Buna. Va rog din suflet sa ma ajutati cu raspunsuri clare. Aproape mi-am luat teapa pe olx, incercand sa vand ceva. Am primit un link de la persoana interesata de unde se presupunea ca trebuie sa-mi iau banii si ca ultima proasta am introdus datele cardului pana la etapa unde trebuia sa primesc un sms pe care nu l-am primit. Se pare ca nu au reusit sa-mi fure bani pentru ca trebuia sa am 500 lei pe card si nu aveam. Si teparul a incercat sa-mi spuna sa pun alt card, moment in care mi-am dat seama. Acum vine intrebarea. Daca nu mi-au luat banii acum, mi-i pot lua in viitor, cand voi primi peste 500 lei pe card?

22 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Odata ce le ai dat datele cardului respectivul card e compromis. Trebuie sa il inchizi de urgenta si sa faci altul

| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca si tu vroiai sa dai teapa, neavand acea suma pe card.
Fa-ti alt cont cu alt card.

| VoidEternal a răspuns (pentru darrio2007):

Fata vindea ceva, nu cumpăra. Ce nevoie ar fi avut să aibă bani pe card?
Ăștia îți cer datele cardului, chipurile ca să îți vireze banii acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| Larisajenner explică (pentru darrio2007):

Recomand sa cititi intrebarea inainte de a raspunde. Degeaba oferiti raspunsuri multe, daca nu sunt si de folos. Cum voiam sa dau teapa? Prin faptul ca voiam sa vand un produs cinstit si apoi am fost facuta sa cred ca primesc banii de pe un link de unde trebuie sa-mi pun datele cardului. Normal ca nu aveam bani pe card, ca doar nu trebuie sa dau eu bani cumparatorului. Multumesc!

| darrio2007 a răspuns (pentru VoidEternal):

Ai dreptate. Cred ca am fost superficial cand am citit intrebarea.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Suna la banca acum si spune-le sa blocheze orice plata! Eu am patit-o. Daca poti inregistreaza convorbirea cu banca. Uite: https://tscoldman.wordpress.com/2017/12/23/adio-draga-mea-raiffeisen/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sigur! Anulezi cardul, faci unul nou.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deci tu ai vrut sa vinzi ceva pe olx da? Persoana care a vrut sa cumpere de la tine ti a cerut ibanul ca sa i ti trimita banii, nu ti a cerut datele cardului serie si pin, ibanul doar, care il i ei foarte usor de la bancă deci tu degeaba il acuzi pe el ca ar fi vrut sa ti fure banii, o fi cerut un iban adica numar de cont valabil unde sa trimită banii, dar ce ai vrut sa vinzi pe olx, sa stii ca nu toti sunt țepari pe olx ca am m ai cumparat si eu de pe olx de la persoane cinstite si corecte care trimit in țara cu fan curier si nu au fost probleme, mai sunt si exceptii hoti si escroci dar daca tu esti sigură ca el a vrut sa te înșele i ei legatura cu olx le trimiti mesaj la sectiunea contact, scrii problema si ei o vor rezolva, daca tu ai vrut sa il păcălesti atunci numai zi nimic ca te faci de c at, ibanul il poti da oricui doar primesti bani daca persoana nu poate veni personal i ti alimenteaza contul cu bani, nu este o ilegalitate sau o greșeala sa dai IBANUL.

| mihai69 a răspuns:

Desigur.

| relian a răspuns:

Suna la banca, ori mergi la ei, o sa iti schimbe cardu.Nu mai vinde magarii si sa dai cardul unor straini.Normal ca aia pot sa scoata bani daca stiu nr de card, adica datele de pe card, ori poate cumpara cu el produse de pe net.

Ai avut noroc de data asta.Cardu nu dai absolut nimanui, decat cand mergi la un magazin, dar si atunci pui tu, tragi tu cu cardul nu vanzatoru.Crdu se da doara la banci,ori la firme f mari si ce le cunosti,care sunt cunoscute,doara la alea bagi datele de vrei sa cumperi ceva.
In rest,nu da datele nimanui,mai ales persoanelor fizice,celor de pe olex,de pe ebay etc.
Daca ai observat pe ebay majoritatea vand si cumpara folosind paypal,unia chiar specifica,fara paypal nu vand nimic.

Tocmai de asta sa nu se intampla chestii de genul cum ai patit tu.
Vezi ia-ti un portofel din ala cu RIF sau cum se mai numeste,sunt unia care stau la spatele tau,ori linga tine,au un aparat si iti poate citi cardul,datele de pe card si sa foloseasca dupa.

Asa din cand i cand mai verifica,macar la o luna cardul,asta daca ai ceva bani pe el,sa vezi daca careva nu mai cumpara una alta pe el.

Deci nu inchizi contul,suni la banca aia iti anuleaza cardul cel ai acum,apoi o sa iti trimita alt card, contul va ramentot ala, cu numarul de cont nu poti face nimic, ala poate sal aibe oricine, nu cu ala cumperi ceva.
Se mai intampla, asta e.mai ales de te bagi in chestii de astea.Vinde pe olex prin curier, ala da bani aluia, apoi tii da tie, tu dai produsu.

Cauta sa faci tranzactii doara prin mijloace f de incredere, 100% de incredere.

| VoidEternal a răspuns:

Nu cred că va fi nevoie să închizi contul cu totul. Doar cardul in sine, ăla cu siguranță va trebui anulat. Dar se poate asocia aceluiași cont, un alt card. Oricum ar fi, trebuie sa sesizezi situația băncii și îți vor spune ei clar ce trebuie făcut.

Acum probabil știi, dar regula atunci când cineva trebuie să îți trimită bani e sa nu dai datele cardului.
Tot ce ai nevoie pentru a primi bani într-un cont este codul IBAN al contului și numele titularului de cont. Oricine ți-ar cere altceva are interese ascunse.

| mi25 a răspuns:

Daca vindeai, de ce trebuia sa ai bani in cont (pe card)?
Mergi la banca si ei o sa rezolve problema. Dar urgent!

| Iote a răspuns:

Da, poate pe viitor.
Cere la Banca schimbarea cardului inainte de a-ti intra ceva in cont. Explica-le si de ce. Poate au alte solutii.

| Larisajenner explică (pentru Iote):

Multunesc mult pentru ajutor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Logic ca datele sunt expuse. Trebuie sa închizi contul cu totul, creezi altul și sa îți fie învățătură de minte. Iar "țeapa" asta este modă veche pe olx. Și eu am primit astfel de mesaje, doar că nu s-a ajuns în etapa de a introduce datele cardului. Mai ales trezește suspiciuni când interlocutorul mută conversația pe Whatsapp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cardul este adios. Inchide contul la banca si vorbeste cu olx pe mail la support, arata-le dovezi. Singura cale sa il prinzi pe tepar e cu adresa de mail daca face cumva olx sa il gaseasca

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai breh catinel, ca nu e dracul asa de negru!
@Larisa: De acum foloseste online doar carduri virtuale, sau macar unul fizic la care adaugi cardul principal (gen cardul Revolut sau CI_Irve) si pe care nu ai sume mari expuse.

| Larisajenner explică (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc frumos!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Larisajenner):

Pentru putin! Daca ai nevoie de lamuriri suplimentare, te pot ajuta.

Răspuns utilizator avertizat
| Larisajenner explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! apreciez ca v ati luat din timp pentru a ma ajuta. am contactat banca, mi au blocat cardul si mi au emis unul nou, pe care urmeaza sa l primesc. intamplarea va fi o mare invatatura pentru viitor.