| DenisaStoico a întrebat:

Am plasat o comanda pe amazon în valoare de 400 euro iar comanda a fost anulata de ei.Totusi banii au fost retrași din cont.Cand imi vor restitui banii? A pățit cineva asa ceva? cum ar trebui să procedez? Multumesc

Răspuns Câştigător
| telenovelistasiempre a răspuns:

In primul rand nu speriati fata, va rog.
In al doilea rand, Denisa, eu iti vorbesc acum din perspectiva unui fost lucrator la servicii cu clienti in cadrul Amazon Spania. Iti zic in felul urmator, stai linistita, vei primi banii inapoi. Acei bani retrasi nu sunt plata propriu-zisa ci o retinere ca sa se asigure ca ai toti banii pe card. O vei primi inapoi in cateva zile. In Spania dureaza 7-10 zile pentru ca asa dureaza la bancile de acolo. Aici s-ar putea sa dureze mai putin. In cazul in care nu ti-ai primit banii inapoi, dupa cateva zile, suni la Amazon si ceri sa-ti dea niste coduri, sunt niste coduri de tranzactie cu care te duci la banca pentru eliberarea retinerii.
In al treilea rand, motivul anularii unei comenzi pe Amazon, la o comanda plasata din Romania, sunt 5 optiuni:
1. Nu ai bani suficienti pe card. In mod normal pe card trebuie sa fie dublul sumei comenzii. In cazul tau, ar trebui sa ai 800 de euro pe card.
2. Un produs nu e disponibil pentru transport in Romania si daca vine totul intr-un singur pachet se anuleaza toata comanda.
3. Un produs nu e disponibil pe stoc si cum toata comanda vine intr-un singur pachet au anulat toata comanda.
4. Sa fi luat un produs la un pret pus eronat pe site. Atunci cand se sesizeaza un pret eronat la produs acesta nu mai poate fi cumparat pana nu se modifica la pretul corect.
5. Posibil ca unul dintre produse sa fi fost retras de pe platforma. In acest caz motivele ar fi: daca e de la vanzator extern acesta sa nu mai fie pe platforma si atunci automat comanda se anuleaza sau produsul sa fie defect/ sa puna in pericol siguranta consumatorului si atunci e retras pentru a se face verificari, daca e vreo problema se corecteaza si apoi e repus la vanzare.
Pentru a afla care dintre aceste optiuni este poti verifica pe contul tau Amazon sau sa suni la servicii clienti. Preferabil optiunea 2 deoarece sunt unele lucruri care le pot vedea doar cei de la servicii clienti.
Un sfat: incearca sa cumperi produse vandute de Amazon deoarece cei de la terte parti pe langa ca pot aduce costuri mai de livrare acolo e mai dificil cu recuperatul banilor. Dificil dar nu imposibil.
Sper ca ti-am fost de ajutor.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Https://bit.ly/3k9rXmw

| relian a răspuns:

Cum sa procedezi? Ia legatura cu vazatoru, sau mai bine cu cei de pe amazon si intreaba care este problema.Pe ebay nu se intampla asa ceva, sau daca s-ar intampla, aia imediat si iti trimit mesaj, iti explica cum sta treaba.Nu stiu pe amazon cum e, dar mie personal niciodata nu mi placut amazonu asta, nu stiu de ce, dar parca nu inspira incredere.
Cum ai platit prin ce anume? Cadn faci tranzactii pe net cauta sa platesti prin PayPal, ai garantie ca nu iei teapa niciodata, garantat suta la mie.

| telenovelistasiempre a răspuns (pentru relian):

Pe Amazon nu se poate plati PayPal.

| relian a răspuns (pentru telenovelistasiempre):

Nu platesti nimic pe Amazon,platesti pe cel care vinde,iar vanzatorul alege modalitatea de plata,iar plata prin PayPall este preferata de cei mai multi,atat vanzatori cat si cumparatori, pentru ca esti sigura.

Deci te uiti la un produs ce vrei sa cumperi, acolo vanzatoru da detalii si spune ce modalitate de plata accepta.
Deci depinde ce alege vanzatorul, apoi daca tu accepti, dar ca idee e mai sigur sa faci plata prin Paypal sa eviti orice necazuri.
Personal nu cumpar mai nimic online daca nu accepta si plata prin PayPal, dar fiecare face ce doreste si cei place.Eu zic cum este mai bine si din experienta, am avut 2 chestii la care am folosit direct cardul bancar si dupa a trebuit sa schimba carduri etc, banaca a blocat accesu la cont, cineva incerca stiu si eu ce sa fraudeze.Cel putin cand cumperi din Europa, Daca cumpar din State acolo dau si cardul, in rest nu.

| Raimondo99 a răspuns:

Daca nu iti da banii inapoi, incearca la protectia consumatorului, la banca, la politie. Nu am patit.

| Andrei666111 a răspuns:

Salut! Nu am pățit dar daca nu ii vei primi inapoi poti sa ii reclami daca nici asa nu vor arata la banca sau politie