| Calinm22 a întrebat:

Bună ziua, ce as putea sa fac daca mi-am pierdut locul de munca și eu încă am rate și nu pot sa le plătesc? Mi-am făcut ratele la Altex prin credex și mai am inca 5 rate de plată, eu Maine merg să mă angajez in alt loc dar nu o să reușesc să adun banii sa plătesc ratele până în data de 20 va rog sa îmi dați sfaturi

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Nu e exagerată, tot la rude să nu te incarci suplimentar

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Imprumut de la rude (alea nu cer dobândă).

Apropo, cât e dobânda la creditul tău?

| Calinm22 explică (pentru sierra1):

Dobânda 23.71 luna asta, am observat că dobânda scade in fiecare lună

| sierra1 a răspuns (pentru Calinm22):

Nu e exagerată, tot la rude să nu te incarci suplimentar

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să ceri împrumut.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Suni la altex si le spui situatia ta si ei te vor ajuta sa le platesti in rate te vor astepta pana cand poti, doar sa nu puna ei comision pe zi la întîrzîierea plătii, ca atunci nu vei mai reusii sa ti pasul cu ratele sa le achiti, dar de ce ai facut credit ce ai facut cu banii? Citi bani ai luat de la ei? Parintii nu te pot ajuta sa platesti si le dai lor banii luna viitoare cand poti.

| Calinm22 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am rate la telefon, nu e mult 145 lei dar cum caut de jumătate de an loc de muncă și doar acum am găsit acum mi se pare mult

| suntserios a răspuns (pentru Calinm22):

1. vezi de politica de amanare a ratelor ai la credit
2. te imprumuti de la cunoscuti
3. vinzi telefonul

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Calinm22):

Cere i mamei sau tatalui 145 lei si plateste daca nu e mult, si le dai tu banii parintilor luna viitoare sau cand vei putea. Trebuia sa te gîndesti inainte de a face ratele ca telefonul nu este o necesitate poti vorbi si la un aparat ieftin, trebuia sa te gîndesti ca vin vremuri in care nu vei avea bani si nu te va ajuta nimeni deoarece tuturor ne este greu, dar acum este prea tarziu, cei de la altex nu te vor intelege nu ei te au pus sa faci rate, ei isi vor banii, treaba ta deunde i scoti, asa o sa i ti zica, de aceea solutia sunt parintii tai care te cunosc dar daca nu vor vrea sa iti dea banii va fi greu sa platesti si rata la zi si comisioane ca altex puna ca si banca comision pe fiecare zi de întîrzîiere a ratelor.

| Kaonashii a răspuns:

Mergi si discuti unde ai facut rata, ca ti-ai pierdut locul de munca si pana gasesti altul nu ai ce face si o sa intarzii
Nu sunt atat de absurzi incat sa nu te inteleaga

| wahaha a răspuns:

Poti sa te duci la pariniti tăi sau la un prieten, pana cand iti gasesti al loc de munca, sper ca am ajutat

| Cristinell89 a răspuns:

Este important să vorbiți cu creditorul dumneavoastră (Altex/Credex) cât mai curând posibil pentru a discuta opțiunile disponibile. Pot exista programe de întârziere sau amânare a plății ratelor, precum și opțiuni de restructurare a datoriilor care pot fi utilizate pentru a vă ajuta să vă mențineți plățile la zi.

Este, de asemenea, important să vă informați și despre alte programe guvernamentale sau non-guvernamentale disponibile care vă pot oferi suport financiar în această perioadă dificilă.

Este important să menționati ca ati pierdut locul de munca si ca va este dificil sa va onorati obligatiile financiare, creditorul poate fi dispus sa ajute si sa va ofere o solutie adaptata situatiei.

Este important să înțelegeți și să respectați termenii și condițiile acordului de credit, chiar dacă nu puteți să plătiți ratele la timp. Întârzierea sau neplata ratelor poate avea consecințe negative asupra creditului dumneavoastră.