| BlackChocolate a întrebat:

Buna ziua! In urma cu o saptamana am postat pe olx spre vanzare un telefon. Ideea este ca m-a contactat cineva pe whatsapp, mi-a spus ca a facut si a trimis banii pentru livrare si ce am eu de facut este sa intru pe un link sa mi se verifice cardul. Imi asum, nu stiam pana la acest moment de frauda tip olx si intr-adevar mi-am pus datele si a reusit sa imi sustraga o anumita suma de bani. Am fost la banca si femeia de acolo m-a asigurat ca imi primesc banii inapoi pentru ca cardul meu a fost blocat ulterior pentru tentativa de frauda si suma respectiva a fost blocata. Asa mi-au spus cei de la brd. Au facut emitere de card, in cateva zile vad suma retrasa de pe cardul meu, precizez ca am facut si aviz de retinere a platii cand era blocata suma. Mi-a spus din nou doamna ca suma este doar procesata, nu retrasa sa stau linistita. M-am lasat in baza ei, pe urma mi se da mesaj de la BRD ca avizul este solutionat nefavorabil. Am sunat si mi s-a zis ca nu au putut face nimic deoarece eu am aprobat plata. Se mai poate face ceva in cazul acesta, totusi?
Multumesc!

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tot ce mai poți face e o plangere la politie. Probabil ala cu teapa nici nu e din România. Asa ca slabe sanse sa vezi bani inapoi.

| Zuzu1991 a răspuns:

Mergi la banca si le spui ca mergi la politie si le faci plangere penala pentru complicitate si facilizare la furt, e clar ca INCOMPETENTA lor a permis furtul, adica din cauza ca ei nu s-au miscat destul de repede banii au apucat sa fie retrasi

iar scuza PENIBILA ca tu ai fi aprobat plata, NU ii acopera, din cauza ca banii sunt retrasi DUPA ce banca verifica, iar daca tu ai dat telefon la banca imediat se numeste ca ei, numai SI NUMAI EI sunt de vina, nu tu

nu te rezolva, PE LOC... MERGI LA POLITIE!

in plus, oricum mergi la politie si fa plangere penala si impotriva aluia care te-a furat... dar SEPARAT de banca

sa nu uiti sa iei numere de inregistrare pentru plangeri, ca altfel nici muilitienii, care sunt PUTORI NENOROCITE nu vor face nimic

| BlackChocolate explică (pentru Zuzu1991):

La asta ma gandeam si eu sincer, multumesc

| suntserios a răspuns (pentru Zuzu1991):

Incompetenta la banca? Serios? Ce e de vina banca ca el si a dat datele de pe card unui necunoscut de pe net?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru suntserios):

Foarte serios, si incearca sa tii pasul, nu am spus ca sunt de vina ca el a dat datele, ci am spus ca nu au blocat tranzactia in timp util daca el a raportat-o imediat

| Zuzu1991 a răspuns (pentru BlackChocolate):

Cu placere

| dinaprilie a răspuns:

Cu banca nu. Mergi la politie, macar sa te "distrezi" de bani tai.

| BlackChocolate explică (pentru dinaprilie):

Am facut petitie online momentan fiind peste tot inchis pana luni.

| dinaprilie a răspuns (pentru BlackChocolate):

La politie este deschis nonstop!

| FreddieM a răspuns:

Departamentul antifrauda online cu asta se ocupa. Il prind in doi timpi si trei miscari (teoretic). Le furnizezi numarul de telefon al escrocului (ai zis ca ai primit WhatsApp) si adresa bancara in care au intrat banii prelevati. Apoi e de competenta lor sa descopere.
Mult succes

| Alverto a răspuns:

Daca știi datele hoțului mergi la poliție. Prima data consulta informațiile cu privire la legea pentru țepe pe internet, este un site special pentru legislație, pentru că în felul ăsta daca polițiștii de acolo sunt cam nepăsători sa le spui legea și că poliția trebuie sa stea în favoarea cetățeanului corect. Mai ii poți contacta pe cei de la OLX și să le explici situația, fiindcă de cele mai multe ori vor ști ce să facă.

| BlackChocolate explică:

Am vandut pana la urma telefonul cuiva fata in fata, mi-am invatat lectia. Nu cred ca asta era ideea intrebarii dar multumesc oricum. O suma maricica dar nu mor acum de foame din cauza asta daca asta iti era intrebarea.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru BlackChocolate):

Dar banii i ai mai recuperat de pe card?