| alwayscared a întrebat:

Buna ziua
Incerc sa imi fac un Facebook (nou)
si imi spune ca trebuie sa fac poza la buletin / pasaport ca sa "demonstrez" ca sunt eu. E cont nou.
Ce pot face sa trec de chestia asta? Nu am incredere sa dau.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu dai nu faci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facebook este o retea de colectare de date mondiala.
Nu le mai ajunge ce colectau pana acum.Au nevoie si de poza cu actul de identitate! Sincer nu stiu de ce ai nevoie de porcaria aia..Nu te ajuta cu nimic ba chiar mai rau devii antisocial.

| alwayscared explică (pentru suntserios):

Pai de cand e prostia asta? Inainte nu era asa.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru alwayscared):

Facebook cere de foarte mult timp copie dupa acte de identitate cand li se pare ceva suspect in activitatea userilor

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Nu iti poti crea un cont nou daca folosesti aceeasi adresa de email pe care ai mai folosit-o in trecut. Facebook o recunoaste pe aceasta si iti cere sa iti dovedesti identitatea prin trimiterea unui ID - mai multe detalii aici https://www.facebook.com/help/159096464162185?helpref=related

Daca iti doresti un nou cont de Facebook, te sfatuim sa folosesti o alta adresa de email. De asemenea, iti recomandam sa tii cont de regulile comunitatii Facebook - https://www.facebook.com/legal/terms

| cumdc a răspuns:

Daca folosesti id-ul pe care mai ai alt cont de Facebook nu merge sa faci contul mai bine fa-ti alt cont de yahoo sau puneti nr de telefon

| alwayscared explică (pentru Ora de net):

Am folosit alt email, oricum nu merge sa faci cu acelasi email.
Dar tot imi cere sa recunosc identitatea, nu vreau sa le dau nimic din ce mi ati dat mai sus.
Inainte se putea face normal, plus inca vad fetite si baietei care au "Fetitha tha" "papusa tha" "charamel dragusel" si mai stiu eu ce.
Eu caut doar nume real sa pun.
nu e corect sa ii lase pe ei si pe mine nu.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Salut, nu le da nicio poza daca nu ai incredere. Poti sa ii faci o poza si cenzurezi datele gen CNP-ul etc. daca vrei neaparat sa faci contul. Ma rog, mie nu mi-a cerut niciodata asa ceva FB-ul.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Fă-ți noul cont de pe alt laptop sau telefon. Ori, de pe alt browser (încearcă și așa!). E ciudat că îți cere de prima dată, acte doveditoare. Ceva greșești, ori emailul e același, ori nr de telefon cu care vrei să te loghezi a mai fost folosit pe FB (nu ai voie să-l folosești decât o dată, poate și de două ori).

| Anonimul95t a răspuns:

Salu, probabil au vazut ceva suspect si vor sa iti verifice identitatea, dupa parerea mea poti sa trimiti poza

| alwayscared explică (pentru Anonimul95t):

Era exact cand voiam sa creez cont, nu am avut cont vreodata.