| Korgo a întrebat:

mi-a fost inchis contul de Facebook,
vi s-a intamplat sa va ceara buletinul pentru creearea unui cont nou?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În general, ți se solicită copie după actul de identitate pentru recuperarea contului, nu pentru crearea unui cont nou.
Dacă tu ții la contul acela și știi că ai lucruri/mesaje importante de recuperat, le poți trimite copie după cel puțin două documente, dar blurezi datele confidențiale (CNP, adresa). Trebuie să evidențiezi numele/prenumele și data/anul nașterii tale. Acestea sunt lucrurile care-i interesează, nimic altceva. Dacă tu ai folosit pe Facebook un nume fake sau cifre inventate, va fi imposibil de recuperat. Dar dacă ai dat datele reale, în două-trei zile, după verificarea identității, vei primi mesaj că te vei putea loga din nou. happy

7 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu mie, ci unui prieten. I-au cerut o fotografie cu buletinul ca sa se asigure ca este o persoana reala, nu un bot.

| octav005 a răspuns:

Pentru crearea unui cont nou, nu mi sa cerut buletinul. doar pentru recuperarea contului inchis.

| Iftode_Costina_1990 a răspuns:

Da.dar mi.a revenit dupa 3 luni ...mna...fa un cont nou

| Adry05 a răspuns:

Nu mie da am auzit la altii.

| Flamingo11 a răspuns:

Nu

| sasaomulsubtire a răspuns:

Da! Mie mi-au cerut. Mai bine ar fi sa nu le trimiti. FACEBOOK-UL urmareste sa obtina tot mai multe date personale despre useri. Si asta nu mi se pare in regula. Eu unul mi-am pierdut contul de Facebook, mi-a fost furat mai degraba si nu am reusit sa-l recuperez. Dar le-amtrims toate datele astea si nimic. Cert este ca ei colecteaza infortii. La inceput cereau doar email, dupa au cerut si nr. de telefon, adresa, s-a.m.d. Eu unul am renuntatla FACEBOOK. Am un cont nou pe care il folosesc doar pentru interese personale. Fara date, fara nume reale. M-am invatat minte cu FACEBOOK-UL asta.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Daca ai incalcat termenii si conditiile Facebook (https://www.facebook.com/terms.php) sau contul tau a avut o activitate supecta, exista posibilitatea ca acesta sa fie dezactivat si sa fii nevoit sa treci prin acea verificare pentru a-l recupera.