| Yuoia a întrebat:

Mi s-a virusat... Avastul. Am vazut ca pc-ul merge greu, nu se mai inchidea, si am facut o verificare cu Dr web cureit. A gasit: Infected container. Path: Avast\...\ais_gen_tools-87a.vpx
Acum, l-am dezinstalat si folosesc altceva.
Cum s-a putut intampla asta? Nu umblu prin site-uri dubioase.

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Avast (si multi "antivirusi" nu recunosc multi virusi, nici daca sunt infectati (si modificati) chiar de acei virusi.
Culmea ironiei: Avast a cumparat AVG cu bani grei, pentru a avea o tehnologie de detectare avansata.
Insa AVG foloseste tehnologie de auto-reparare, iar Avast (inca) nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Imi poti explica ultima propozitie? Mi-a intrat creierul in infinite loop cand am citit-o surprise

| Yuoia explică (pentru Bula):

Stiu ca nici un antivirus nu recunoaste toti virusii. Inseamna ca asta nu era in lista lui. Offff

| Yuoia explică (pentru anonim_4396):

De parca nu ai inteles ce a vrut sa spuna!
Eu nu inteleg cum poti sa-mi spui " Avast NU s-a virusat. " Dupa curatare, cu Dr web, acum merge ca inainte.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

S-a blocat cooler-ul neuronului meu si s-a infierbintat prea tare. laughing
Am reparat problema, cu gheata si vodka. big grin

| Bula a răspuns (pentru Yuoia):

Sunt atacuri care vizeaza chiar programele antivirus.
Probabil si asta a fost ceva de genul.

| cfrtobias a răspuns:

N-are cum sa ti se infecteze avast macar daca din site original ai luat

| Yuoia explică (pentru cfrtobias):

Doar din site-ul original. Dar si medicii fac gripa. Si antivirusii poti fi afectati din exterior.

| Ora de net a răspuns:

Bună!

Dacă ești îngrijorat, te sfătuim să îți salvezi datele din computer pe un dispozitiv extern și să îți reinstalezi sistemul de operare. Pe viitor, este bine să reții că pentru a avea dispozitivul protejat este foarte important să folosești un antivirus. În cazul programelor antivirus, nu există o soluție care te va proteja sută la sută, dar indiferent de programul ales (chiar și o variantă gratuită), este bine ca el să fie actualizat constant. Dacă un antivirus nu își actualizează zilnic baza de date el nu va putea să te protejeze de noi atacuri apărute și nu va fi deloc util. În acelasi timp, e bine de reținut că și tu ai un rol activ în a-ți proteja computerul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala aplicații străine și nu da acces altora la computerul tău.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fisierele.vpx sunt fisiere folosite de Avast drept definitii de virusi. Aceste fisiere NU sunt virusi iar Avast NU s-a virusat.
Iti recomand sa dezinstalezi Dr Web CureIt si sa dai scan cu Malwarebytes.

| Yuoia explică (pentru anonim_4396):

Malwarebytes nu a gasit nimic. Dr Web CureIt nu se instaleaza, ci numai scaneaza si curata. Am incredere in el, pentru ca de multe ori a curatat ce nu au vazut alti antivirusi.
Da, acel fisier este al Avastului. Dar a fost infectat de ceva. Am spus: calculatorul mergea greu, de fapt astepta. Am dat inchidere si nu s-a inchis in 3/4 de ora cat eu am facut altceva.

| Țoglă a răspuns:

Îți recomand BitDefender Free și nu mai ai probleme.

| Yuoia explică (pentru Țoglă):

Nț. Am avut si imi manca atatea resurse, ca nu mai misca pc-ul.

| FonAfon a răspuns:

Se crează mereu viruși noi, care nu sunt detectați de antivirusuri. De acea trebuie să actualuzezi constant antivirusul. Dar se poate să nu fie virus, ci doar fișier descărcat neplătit.

| Yuoia explică (pentru FonAfon):

Nu descarc neplatit nimic din ce ofera "free" sau trial, siteul original. Am citit pe aici ca se poate, dar habar nu am pe unde se intra.

| FonAfon a răspuns (pentru Yuoia):

Te poți infecta chiar dacă nu umbli pe site-uri ciudate (de exemplu cu worm sau unele feluri de ransomware). Poți încerca mai multe feluri de antiviruși (BitDefender, Kaspersky (nu l-am încercat niciodată), Norton (știu cum e pe telefon), McAfee, AVG).

| FonAfon a răspuns (pentru Yuoia):

Trebuie să ai și Firmware puternic.

| FonAfon a răspuns (pentru FonAfon):

Am vrut să scriu „antiviruși", nu „antivirusuri".

| FonAfon a răspuns (pentru FonAfon):

Scuze, am vrut să scriu „firewall", nu „firmware".

| Yuoia explică (pentru FonAfon):

happy