| Sabina3435 a întrebat:

Buna ziua, o sa va povestesc putin ce am patit eu ieri seara si as vrea sa stiu daca a mai patit cineva asa si bineinteles ce se urmareste prin asemenea fapte. Eu lucrez in Germania de 3 ani, in momentul de fata sunt in concediu acasa pentru putin timp, ieri seara in jurul orei 18 m-a sunat un numar de Germania, domnul respectiv a spus ca este de la politia federala Berlin, el vorbind doar engleza, nu vorbea germana, pretextul apelului a fost ca cineva imi foloseate identitatea in mai multe tari pentru tranzactii bancare de peste 1000.000 de euro, trimiterea de droguri prin posta si multe alta fapte de domeniul fantasticului. I-am inchis si la 5 minute m.-au sunat consecutiv 10 numere cu +39 efectiv inchideam si la secunda suna altul. Poate sa imi explice cineva ce este de fapt? Mulțumesc

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum am putea sa-ti explicam noi ceva ce nu avem habar, ca ti se intampla tie in Germania? Nu suntem nici de la serviciul telefonic german, nici de la Politia federala si nici macar nu ghicim ce ti se intampla tie.

Poate chiar te-a Sunat Politia federala!
Poti suna la Politia locala in Germania, te legimitezi si le explici lor cine te suna si ce-ti spun la telefon aceea. Politia locala iti va spune ce sa faci in acest caz.

| Violleta2022 a răspuns:

+39 este prefixul Italiei

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-l mai baga in seama si nu mai raspunde. Poti sa-l si blochezi, ca sa nu te mai deranjeze.

| doctorandus a răspuns:

Escrocherie.

| ReddY25 a răspuns:

Block și s-a rezolvat

| DovleacTurbat a răspuns:

Mai mult ca sigur o scamatorie. Blochează numerele.

| C0STEL22 a răspuns:

Daca nu stie germana, poate stie engleza cu accent de Vaslui.