| RadulescuMarian a întrebat:

Buna ziua! Vreau sa va intreb ce pot face in legatura cu un cont de Facebook care imi fura identitatea (numele din buletin) + pozele de pe contul meu personal de Facebook? Acest cont ma face de ras, prin informatiile false, de ex: Biografie - Sex scrie-mi sau A lucrat la Bordel. Am dat o groaza de raporturi dar contul nu se inchide si spune ca nu incalca standardele Facebook. Sunt disperata, pot merge la politie sa depun o plangere? Am citit si a aparut un articol in ianuarie 2021 in care conturile false sau furtul de identitate pe Facebook sa pedepseste pana in 5 ani de inchisoare. Un sfat va rog.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti face plangere penala si persoana care a facut asta poate fi condamnat penal, acum exista si precedentul de care ai citit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, a intrat în vigoare o nouă lege prin care cele menționate de tine sunt condamnate.

| BlackOath a răspuns:

Da, s-a instaurat lege in legatura cu aceasta fapta, deci poti merge linistita la politie sa denunti persoana. Ori asta, ori poti sa scrii la asistenta Facebook si de acolo cred ca o sa stearga ei contul, dar nu stiu cum raspund sau cat de repede. Intre timp, poti scrie mesaj public pe profilul tau ca nu ai nici un alt profil si ca doar cel pe care il folosesti este real. Asta ar trebui sa te ajute putin pana rezolvi permanent problema.