| FonAfon a întrebat:

Care spuneți că sunt cei mai buni antiviruși pentru calculator? Telefon? Păreri.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Pentru calculator: Kaspersky, Bitdefender, Panda, Avast, AVG. Toate acestea au versiuni gratuite.

De asemenea, pentru Android poti folosi mai multi antivirusi in acelasi timp, nu se lupta intre ei. Toti producatorii mari de antivirusi fac si antivirusi pentru mobil. Nu e nevoie sa le cumperi, faci manual aduceri la zi si scanari.

51 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cel mai bun este Kaspersky, il si am timp de o luna, merita testat e gratis 30 de zile, Bitdefender da erori dese

| darrio2007 a răspuns:

Sunt multumit de Bitdefenderul pe care il am la laptop. Altii poate au alte pareri.

| anonimg a răspuns:

Cel mai bun antivirus este chiar utilizatorul pc-ului. Dacă intri numai pe site-uri sigure, atunci nu vor fi probleme.
Se ajunge pe site-uri malițioase numai când apare mania aceea de a da clic peste clic sărind dintr-un site în altul la fel ca scufița roșie fără griji.
Soluția este să îți faci abonament le bitdefender pe fiecare an. Sau o soluție și mai sigură că scapi de virus, este să îți reinstalezi windowsul, și în timpul instalării să formatezi hdd-ul. Important este să nu ții fișiere importante în pc.

| Bizon95 a răspuns:

Avast permanent activ pe telefon si calculator
malwarebytes inactiv si pe telefon si pe calculator (si cand am o suspiciune ii dau scan)
ublock pe toate browserele

avast-ul e cel mai bun antivirus complet free (fara trial)

| RoCkKiD a răspuns:

Sincer.windows defenderul imi pare mai mult decat suficient atat timp cat gandesti putin inainte sa dai click pe ceva.

| FonAfon explică (pentru RoCkKiD):

Nu ai auzit de viruși care vin singuri, și intră fără să dai niciun click?

| RoCkKiD a răspuns (pentru FonAfon):

Cred ca iti cam faci griji de musonul din desert. Asigura-te tu ca deschizi mailuri sau linkuri dubioase si o sa fii ok.

Oricum daca virusul e destul de destept si dai click pe ce nu trebuie poti sa ai cati antivirusi vrei. Programele de tip anti virus gasesc virusii cautand bucati de cod iar pentru asta trebuie sa-i aiba in baza de date, daca uiti de un update sau virusul e mai nou e degeaba.

| FonAfon explică (pentru RoCkKiD):

Știu lucrurile astea. Am citit multe articole despre aceste teme. Și cred că în loc de „Asigura-te tu ca deschizi mailuri sau linkuri dubioase si o sa fii ok.", ai vrut să scrii „Asigura-te tu ca nu deschizi mailuri sau linkuri dubioase si o sa fii ok.".

| Bogdan70001 a răspuns:

Malwarebytes (si pentru PC si pentru. tel)

Oricum daca ai Android 7+ nu prea mai este nevoie de Antivirus

| FonAfon explică (pentru Bogdan70001):

Ba chiar mai este nevoie. Android a ajuns cel mai atacat sistem de operare (cel puțin asta am citit eu în niște surse, dar dacă este adevărat, nu știu).

| Bogdan70001 a răspuns (pentru FonAfon):

Sursele alea fie sunt foarte vechi fie proaste.

Eu am mai vazut pe la ANdroid 7 decat ad-ware-uri, iar la Android 9 nu cred ca mai sunt virusi

| FonAfon explică (pentru Bogdan70001):

Mă îndoiesc că nu mai există viruși pentru Android. Foarte multe site-uri vorbesc despre viruși pentru Android. La fel cum sunt pentru Windows/MacOS/Linux etc., așa sunt și pentru Android.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru FonAfon):

Pe MacOS si Linu nu exista virusi.

Si sa ma anunti tu pe mine cand sa gasesti virus pe un tel cu Android 8.0+

| doctorandus a răspuns (pentru Bogdan70001):

Lol. De rootkituri ai auzit? Exista destui antivirusi pentru Mac (Sophos, F-Secure, Bitdefender, Malwarebytes).

| Bogdan70001 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu am zis ca nu exista virusi pentru Mac si Linux nu ca nu exista Antivirusi pentru sistemele astea 2

| Bogdan70001 a răspuns (pentru doctorandus):

Da ala de pe Mac prin 2012...eu atat iti spun

Daca tu reusesti sa te infectezi cu vreun virus pe Mac sau Linux ai 1000E de la mine

| FonAfon explică (pentru doctorandus):

Da. Mulțumesc.

| FonAfon explică (pentru Bogdan70001):

Https://www.despre-linux.eu/......-in-linux/

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Linux_malware

http://mobile.hotnews.ro/stire/1041641

https://www.google.com/......alare/amp/

http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?id=4275

Dacă vrei îți trimit linkuri și cu viruși/atacuri cibernetice pentru Android. Cred că am citit mai mult de 200 de articole (la propriu, nu la figurat) de acest gen.

| FonAfon explică (pentru Bogdan70001):

Și de ce m-ai plăti? Pentru a scăpa de problemă în caz că este ransomware? (Nu este o jignire).

| Bogdan70001 a răspuns (pentru FonAfon):

Amice deci lasa-ma cau site-urile astea.Pe langa faptul ca toate arata ca un **** si nu-mi inspira nici incredere mai vin si cu fake news.

In caz ca nu stiati Playtech spune ca Huawei nu sa mai aiba acces la AOSP! big grinDDD Proiect complet gratuit, interzis laughing) Cand de fapt decat serviciile Google nu o sa mai fie disponibile nu intreg Android-ul

Eu atat va spun, in afara de un singur incident (cu acum mult timp in urma) eu nu am mai auzit de virusi pe MacOS sau Linux

| FonAfon explică (pentru Bogdan70001):

Ce este AOSP?

| FonAfon explică (pentru Bogdan70001):

Poți crea tu viruși pentru aceste sisteme de operare (dar să nu infectezi dispozitive cu aceștia).

| FonAfon explică (pentru Bogdan70001):

Și nici eu nu sunt mereu sigur de ceea ce scrie pe Internet. De asta verific pe mai multe site-uri.

| FonAfon explică (pentru Bogdan70001):

Care site-uri îți înspiră încredere? (Nu neapărat din lista de mai sus, ci în general).

| FonAfon explică (pentru FonAfon):

Dacă știi engleză, îți trimit și link-uri în engleză.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru FonAfon):

1. AOSP - Android Open Source Project. Nimeni nu poate impiedica pe cineva sa se foloseasca de AOSP, dar pot restrictiona accesul la serviciile google.Lucru pe care Playtech nu l-a stiut laughing)

2. Crezi ca in urma unui subiect ca asta nu vor aparea fake news.Sunt mii de fani WIndows care pot publica pe un site oarecare arugumente inexistete pentru a incerca sa puna intr-o lumina proasta concurenta.
Este ca si la faza cu Smasung Galaxy S10+ 5G. A luat foc un telefon si se lansase un zvon ca urmeaza sa fie Galaxy Note 7 2.0

3. In mare le iei dupa design (mai sunt si exceptii, dar nu multe_)

| FonAfon explică (pentru Bogdan70001):

Este posibil să ai dreptate. Dar eu cred că și aceste sisteme de operare au vulnerabilități. Link-ul pe care l-am trimis de pe Wikipedia a fost creat de un wikipedist cu o experiență de 10 ani, și este disponibil în 13 limbi.
https://www.securityfocus.com/columnists/188
https://www.cyber.nj.gov/......e-variants
https://news.softpedia.com/......2434.shtml
Citește și restul referințelor (114 în articolul din engleză, 18 în articolul din română):
https://en.wikipedia.org/wiki/Linux_malware#frb-inline
https://ro.wikipedia.org/wiki/Linux_malware

| FonAfon explică (pentru Bogdan70001):

Eu cred că există viruși pentru MacOS și pentru Linux, dar mult mai puțini decât cei pentru Windows.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru FonAfon):

Auzi da si tu te rog un singur mesaj laughing) Gen numeroteaza ideeile nu stiu

Si eu inca imi sustin ideea ca nu exista sau nu am auzit pana acum de infectii pe Linux sau MacOS (bine pe Mac am zis)

Linux sau Mac de exemplu nu pot fi infestate cu RAT sau Keyloggers ideea este ca sunt mai secured.
A ca mai sunt si anumite programe care iti pot deteriora sistemul stergand niste fisiere de sistem se poate, daca bineinteles ii dai tu accest si scrii parola

| FonAfon explică (pentru Bogdan70001):

Bine. Îți mulțumesc că ți-ai spus părerea.

| Ora de net a răspuns:

Buna!

Pentru a avea computerul protejat este foarte important sa ai firewall-ul activat si sa folosesti un antivirus. In cazul programelor antivirus, nu exista o solutie care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta gratuita), este bine ca el sa fie actualizat constant. Daca un antivirus nu isi actualizeaza zilnic baza de date el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util. In acelasi timp, e bine de retinut ca si tu ai un rol activ in a-ti proteja computerul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala programe straine sau programe care vin din partea unor straini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru telefon nu sunt. Nu e nici o diferenta intre google care iti fura datele personale pentru a le vinde altor companiii si o companie no name, care face acelasi lucru. cat pentru pc, la fel.
Cred ca am cumparat 4 antivirusi, si am virusi in calculator, dar nu au gasit nici unul happy

| Sekim a răspuns:

Salut
Cel mai bun antivirus este Malwarebytes. Pe g2a e 2 euro un cod de acces. Pentru telefon este BitDefender dar e tot cu bani. Malwarebytes blochează orice amenințare in timp real si e un program extrem de bun. Iti recomand ce am menționat mai sus.
Enjoy

| Emazio a răspuns:

Pe vremea cand foloseam antivirus stiam ca Kaspersky era foarte bun, in timp am auzit de la multi ca BitDefender ar fi foarte bun. La telefon nu am folosit niciodata, nu am habar.

| FonAfon explică (pentru Emazio):

Dar de ce nu mai folosești?

| Nătărău a răspuns:

Malwarebytes e indispensabil. Eset Nod32 e kool. DeleteDoctor ajută enorm.

| ThyDoom a răspuns:

În primul rând îți recomand să folosești extensia uBlock Origin.
Iar ca antivirus să zicem AVG Antivirus. Eu pe acesta îl folosesc. Însă cred că toate sunt cam la fel.

| FonAfon explică (pentru ThyDoom):

Nu sunt chiar la fel. Mulțumesc!

| Robert227557 a răspuns:

Iti recomand MalwareBytes

| LucianHodoboc a răspuns:

Avira, ZoneAlarm, K7 Computing, Kaspersky.

| kennaz91 a răspuns:

Pe langa software( care conţine anti-virus, anti-spyware, anti-phising, anti-adware), mai ai nevoie de solutie hardware pentru securitate online gen firewall hardware

| FonAfon explică (pentru kennaz91):

Știu. Am auzit de firewall. Mulțumesc.