Întrebare recomandată | YingYang a întrebat:

Care sunt procedurile și la ce trebuie să fim atenți atunci când cumpărăm din China prin Ebay.

(nu încerca să lași un răspuns fără cunoștință, doar de dragul de a crede că a fost folositor sau ceva fără sens, gen gugle, nu îmi pierd timpul cu voi, ms)

Pe scurt, am un ecran cu tactil stricat la tableta mea, e vechi, valoare ei în starea în care se află aș zice circa 600-800lei, nu există piese disponibile pe internet, cu excepția Chinei.
Costurile pentru un tactil nou, 200lei, transport internațional gratuit prin poștă, costuri vamale neincluse, de pe ebay.co.uk, vânzătorul are circa 92% recenzii pozitive cu cont din 2015.

Nu am cumpărat niciodată nimic online din afara țării, fiind prima dată, vreau să întreb oamenii cu experiență, la ce trebuie să fiu atent și ce se întâmplă după ce plătesc produsul, cum e cu costurile vamale, cât de scumpe sunt, unde/cum și când le plătești?
Un cost total estimativ îmi puteți oare face?

In cazul unui produs stricat sau pufuleț cu surpriză, ce șanse am să îmi recuperez banii? Vânzătorul primește banii instantaneu în contul său sau trebuie să aștepte confirmarea mea întâi pe ebay, că produsul a fost livrat și că este ceea ce s-a promis a fi.

Ar trebui să plătesc prin Paypal sau transfer bancar, care dintre ele este mai sigură pentru mine? Am înțeles de la cineva că Paypal are ceva metodă de a recupera banii în caz de fraudă doar nu știu dacă se poate aplica prin Ebay.

Cel mai bun răspuns primește fundă și sincere apreciere din partea mea.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aliexpress e cel mai bun loc pentru provizii chinezesti, si cel mai ieftin. In caz ca nu merge vine stricat sau are dauna faci contestatie si ai varianta sal returnezi sau nu si iti vin banii inapoi

| Wr3nch a răspuns:

Nu e clar daca ce vrei tu sa cumperi e ecranul dar in fine. Platesti TVA 19% din cat costa produsul plus 8 lei ceva taxa. deci 46 de lei taxe pe langa aia 200. Alea le platesti cand mergi la posta dupa colet.

Banii ii ia Ebay instant, nu trimite nimeni in alt capat al lumii pe incredere. Daca nu e OK produsul poti sa te plangi la Ebay si ar putea sa te ajute. Eu personal platesc ce e international cu PayPal.