| costinvlad a întrebat:

Ce antivirus recomandati? Adica brandul. Ms. Funda. Adica sa aiba pentru registri, curatare, backup, reparare, si obligatoriu pentru Coin-Minner. mersi. Dau Funda. Sa aibe si pentru coin minner. Ms.

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Eu folosesc Avast, e cel mai bun pe care il stiu pentru mine

iar, cand aud de bitdefender imi vine sa borasc, mi se rupe cat il apreciaza unii si altii, cand l-am incercat m-am chinuit vreo 2h si apoi nu am stiut cum sa il sterg mai repede. 1. NU POATE FI SUSPENDAT (am stat 1h sa gasesc optiunea in interfata lor incredibil de intortocheata si nu am gasit), am de copiat 16T de date, ce fac, stau dupa antivirus sa imi mareasca timpul de copiere de 5 ori ca asa vor aia?!?
0. asta a fost MUUUULT PREA IMBECIL CA SA MAI SUPORT: cand bagi in calculator orice chestie removabila (stick mai ales) SE APUCA SI IL SCANEAZA PE TOT, PROCES CARE NU POATE FI OPRIT, MOMENT IN CARE PANA NU ISI FACE RAHATUL NENOROCIT DAMBLAUA, NU POT SA LUCREZ PE CALCULATOR, CU ATAT MAI PUTIN PE STICK (si eu am stick-uri de service cu 500mii de fisiere, sta la scanat vreo 3 zile)... daca intra cineva de la Bitdefender aici am un mesaj de la obraz pentru voi: HAI SICTIR SI LA MAI MARE!

iar fata de Avast, celelalte mi se par mai slabe (AVG, Avira) sau (din nou) prea agresive (MalwareBytes) sau prea imbecile (Norton AntiVirus, a fost o vreme cand, dadeai telefon la support RDS si daca intrebai "de ce nu imi merge mail-ul", ti se raspundea fara sa se gandeasca "Aveti Norton Antivirus?!?"

in plus, Avastul are ceva ce nu am vazut la altele: boot scan, asta inseamna ca orice virus se incarca in windows, nu ajunge sa se incarce cand face asta boot scan, asta e echivalentul a scoate hdd-ul din calculator, bagat in alt calculator si scanat acolo!

11 răspunsuri:
| MAGIEINVERSA a răspuns:

Incearca bitfender sau avg pentru ca sunt unele dintre cele mai bune. Daca te-am ajutat te rog sa imi dai funda.

| DOOOPX a răspuns:

Total AntiVirus
este cel mai bun, anti-virus al anului 2018, si cel mai nou desigur, are toate functiile pe care le-ai descris, si mai il mai programezi tu la instalarea, oricum mai bun nu vei gasi, crede-ma. happy
Succes!

| UMAJAN a răspuns:

Malwarebytes

| LPCTSTR a răspuns:

Zeci de antivirusuri si milioane de opinii.
Antivirus platit, dupa top: BitDefender, Kaspersky, Avast, ESET, poate Malwarebytes insa nu prea am incredere in interfata fancy.
Iar cel gratuit recomand, dupa top: Avast, BitDefender, Kaspersky, AVG (insa si-au batut joc cei de la Avast de el si este in minimal Avast doar ca are implementate cateva functii AVG).
Alegerea este de partea ta.

| NLS a răspuns:

Pentru registrii, curatarea cache-ului si a fisierelor "nimanui" - CCleaner.
Pentru virusi si Coin-Miner - piesa dintre scaun si monitor.

N-am mai avut virusi din 2008, din era "Strong."
Si si atunci ma puteam feri, doar ca eram prea lenes sa urmaresc, luam la gramada in ultimul timp (de pe Strong am luat mereu doar win32.Jeefo.A, win32.Parite.B, si altii asemanatori, care lasau urme si ii recunoasteai usor dupa fisierele duplicat de genul
"denumire_imagine.jpg.exe" "nume_melodie.mp3.exe" etc)
De cand cu Windows 7, mi-e dor de un virus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra pe site-ul SharewareOnSale si descarca trialul de 90 zile al lui Bitdefender Total Security si vezi cat esti de multumit. Pentru curatare poti merge pe CCleaner, si tot pe ShareOnSale e si Defraggler premium. Toti antivirusii pana si cei gratuiti depisteaza minerii.

| gabicoo a răspuns:

Avast Free sau Kaspersky Free.
Daca vrei sa platesti Avast Internet Security sau Kaspersky Internet Security.
Eu folosesc de 5 ani Avast. Timp de 4 ani am folosit varianta Free acum am trecut pe varianta platita Internet Security.
Recomand Avast pentru ca are scut web, scut posta, scut fisiere si in plus fata de ceilalti antivirusi scut comportamental ( asta face diferenta ). Dar si altele: actualizare software, disc de recuperare, etc. Pentru curatare registri si optimizare trebuie sa platesti suplimentar ( totusi pentru asta poti apela la programele free de mai jos).
Protectie pentru coin minner au toate marile branduri de antivirusi. Dar e minimala. Daca vrei o protectie reala in acest domeniu descarca si instaleaza Opera Browser - e cel mai bine protejat (protectia no coin e activata implicit ). Plus ca are VPN gratuit si un Adblock foarte bun.
Ca sa fii protejat gratis poti face urmatorii pasi.
1- descarca si instaleaza Avast Free pentru protectia de baza scut: web, fisiere, posta si comportamental. Avast le are pe toate ( alti antivirusi nu au scut web asa cum este Avira free sau Bitdefender Free).
2- descarca si instaleaza CCleaner free pentru curatare si optimizare. Acest utilitar apartine tot de brandul Avast si se integreaza perfect cu antivirusul.
3- descarca si instaleaza Glary Utilities Free. Acest utilitar e cel mai bun pentru curatarea registrilor si optimizare (in plus are functii de defragmentate, software update, curatare fisiere goale sau duplicate si multe altele).
4- tot ce descarci si vrei sa instalezi pe PC- ul tau poate fi verificat pe www.virustotal.com
Toate programele, fisierele.exe, muzica, fotografii, etc sunt scanate cu 67 de antivirusi si daca e ceva in neregula macar unul din ele descopera problema.
5- ocazional poti scana tot sistemul cu 2 utilitare antivirus: Norton Power Eraser si Microsoft Windows Malicious Software Removal Tool. Nu se instaleaza si nu lasa urme in sistem. Faci o scanare tot sistemul apoi le stegi de pe desktop si gata.
Succes. Sper ca am fost util
:)

| Raducons a răspuns:

Toate au functiile astea daca cumperi licenta.

| Kerre a răspuns:

Iti recomand programul "Avast" este unul dintre cele mai bune Anti-Viruse.

| Davidcfranta a răspuns:

Iti recomand avast pro e cel mai util nu cauzeaza lag in jocuri are multe optiunii util

| Ora de net a răspuns:

Buna, Vlad,

Pentru a avea computerul protejat este foarte important sa ai firewall-ul activat si sa folosesti un antivirus. In cazul programelor antivirus, nu exista o solutie care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta gratuita), este bine ca el sa fie actualizat constant. Daca un antivirus nu isi actualizeaza zilnic baza de date el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util. In acelasi timp, e bine de retinut ca si tu ai un rol activ in a-ti proteja computerul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala programe straine sau programe care vin din partea unor straini.