| anonim_4396 a întrebat:

Ce e cu mizeria aia de bot 'joesecurity' pe VirusTotal? Deci VirusTotal nu mai e de incredere pentru scanat fisiere, nu? Cica "Daca are acces la burnat DVD e virus" (scanasem rufus)

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ba da, e de incredere dar trebuie sa casti si ochii la ce raporteaza.

| LPCTSTR a răspuns:

Pai, intr-un fel sau altul foloseste o metoda de injectie sau (lasa posibilitatea injectarii de cod) pe care Windows normal nu o foloseste, probabil.
Daca unul spune prostii, inseamna ca toti spun? Eu nu cred.

| PainTech a răspuns:

Fals pozitiv. Mi se pare ca site-ul merge inca bine, e utilizabil. Motivul pentru care ai 70 de motoare antivirus care scaneaza fisierul trimis e ca unele dau fals pozitive sau fals negative, tu te iei dupa ce spun majoritatea, nu dupa ce zice unul singur.

JoeSecurity e un sistem de securitate ce scaneaza modul in care functioneaza executabilul bazat pe "inteligenta artificiala", e extrem de dubios ca s-a hotarat ca Rufus e malware.
Cu asa inteligenta artificiala sigur ramanem fara loc de munca :)

https://www.joesandbox.com/analysis/243797/0/html#screenshot