| aaa10 a întrebat:

Ce inseamna ca unele siteuri pot fi periculoase?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca iti pot transmite virusi sau alt malware (de tip troian sau altceva) care iti pot produce multe daune, incepand cu alterarea programelor, furt de date (in special privind identitatea, datele cardului, conturi bancare, dupa caz), etc.

Bula
| Bula a răspuns:

Inseamna ca iti pot fura sau distruge informatiile de pe aparatul cu care ai intrat pe ele.

| anonimg a răspuns:

Orice site pe care îl accesezi îți va introduce în pc, telefon, laptop, tabletă, etc., mici fișiere.
Și sunt site-uri care îți pot introduce viruși, adică programe care îți strică aparatul de pe care ai intrat. Dar pot face și mai mult rău.

| Bizon95 a răspuns:

Adica te pot umple de virusi
de la alea care te umplu pana la refuz cu reclame
pana la un virus de tip ransomware, care iti ecripteaza toate datele din calculator si apoi iti cer bani pentru decriptare

| Speranta12 a răspuns (pentru Bizon95):

Si site-urile de filme si seriale gratis iti trimit virusi, nu?

| Bizon95 a răspuns (pentru Speranta12):

In general de reclama, dar, da, pot trimite virusi!
foloseste adblocker si antivirus daca intrii pe asa ceva

| Ora de net a răspuns:

Salut!

Un site periculos poate fi acela care să transmită fișiere către dispozitivul de pe care l-ai accesat fără ca tu să vrei acest lucru și care pot bloca, șterge sau copia datele tale de pe acel dispozitiv fără acordul tău.

Pentru a te asigura că un site este de încredere poți să te uiți la următoarele caracteristici:

1. În partea stângă, unde este scris numele site-ului, să fie lacătul care indică "securizat" sau să înceapă cu https://. Cele care încep cu http://, fără "s", pot fi considerate nesigure. Găsești aici mai multe informații despre iconițele respective: https://support.google.com/......swer/95617

2. Majoritatea site-urilor de încredere au afișat pe site, de cele mai multe ori în partea de jos, "Privacy Policy" sau "Politica de confidențialitate". În plus, poți căuta dacă au o secțiune de contact unde să fie afișate date de contact precum număr de telefon, adresă sau număr de înregistrare.

3. Pe site-urile care pot fi considerate periculoase vei găsi de multe ori mesaje foarte colorate cu "Apasă aici", "Download" cu foarte multe săgeți sau care îți ies foarte mult în evidență. Evită să dai click pe astfel de anunțuri sau unde ți se promit oferte care par prea bune ca să fie adevărate.

| Speranta12 a răspuns:

Il pot trimite virusi in calculator. Sau pe altele daca introduci date personale (CNP, card bancar, nr telefon etc) ti le fura si iti fura banii.

Nu intra pe site-uri necunoscute, obscure si in URL-ul carora nu apare la imceput HTTPS. Daca apare HTTPS poate fi sigur site-ul.