| Necunoscutu92 a întrebat:

Ce părere aveți despre Article 13 cu privire la internert
Pro sau contra +argumente
MERSI

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contra deoarece cenzureaza toate desenele umoristice (aka memes) si distruge ori ce fel de distractie online.

2 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Contra,, libertatea pe internat dispare, ceva cu care nu sunt de acord.

| Ora de net a răspuns:

Bună,

Acest nou regulament inițiat de Comisia Europeană în 2016 are ca obiectiv modernizarea sistemului drepturilor de autor, pentru ca acestea să fie adaptate evoluțiilor din era tehnologiei informației. Prin el, Comisia Europeană urmărește să fie restabilit un anume echilibru al beneficiilor între presa scrisă și platformele digitale.

Reforma vizează stimularea platformelor de internet (Facebook, Google) să plătească creatorii de conținut, dar și obligarea platformelor de distributie (YouTube, Facebook, Instagram etc.) să impuna filtre pentru verificarea modului în care sunt respectate drepturile de autor.

Pe lângă conținutul regulamentului, trebuie văzut și felul în care el va fi pus în aplicare în fiecare stat membru.

Nu considerăm că legea va schimba internetul așa cum îl știm, ci mai degrabă va impune reguli mai stricte marilor giganți IT.