| DazaiSan a întrebat:

Ce părere aveți despre articolul 13?

Răspuns Câştigător
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ca o sa ne luam adio de la Youtube de acum in colo.

| DazaiSan explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Eu bănuiesc ca asta va fi prima data când oamenii din UE se vor aduna și vor lupta pentru același lucru. Nu cred ca vor sta cu mâinile in sân și sa privească cum o parte din aceasta "lume" dispare. In final poporul are puterea!

| suntserios a răspuns (pentru DazaiSan):

Vor lupta pentru ce? Ca se respecta la modul serios drepturile de autor? Ca nu o sa mai fie sute de pagini de Facebook care fura munca altora?

8 răspunsuri:
| Ora de net a răspuns:

Bună!

Articolul 13 este o mică parte dintr-o lege europeană care afectează mai mult platformele de conținut, mai degrabă decât utilizatorul. El este controversat pentru că în timp poate duce la schimbarea felului în care operează exprimarea pe Internet. Mai multe despre asta poți citi aici https://www.wired.co.uk/......d-meme-ban

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt articolul 13 se refera la altceva si a fost o mare teapa si un mare **** de interpretare pe internet.
Si aici un exemplu.
nu prea urmaresc eu toti mucosii pe Youtube, ca nu sunt de acord cu ce promoveaza.
Dar ma mai uit la canale de parenting cu mamici tatici etc.
De cand cu articolu vietii,
sunt canale de mamici, care au prezentat sa zic o jucarie, asa, in treacat, sau orice produs gen s-a dus la piata si a facut cumparaturile si a vrut sa arate ce si cum, la acele canale, comment-urile sunt blocate complet.
si in plus au disparut de pe trending.
Eu nu vreau sa vad toti ciutanii pe Youtube, si tiganu ala care canta el rap, si cu shelley si cu toti cacatii cu muci la nas.
Eu ma uit la ce imi place mie.
De ce sa-mi sugereze Youtube, toti analfabetii, si sa nu pot comenta la un canal favorit, ca a gresit aia sau ala, si a prezentat un produs pe canalul lui? e foame de bani la Youtube si vor si ei bani din promovari? multe mamici sau canale de parrenting, nici nu sunt platite, sau sa promoveze produse pentru bani, ci ca un feedback pentru produsele pe care ei le folosesc.
A fost o "legea" odata cu canalele care promoveaza produse, sa fie scris intr-un colt ca fac reclama platita.
Dar probabil ca nu a mers pentru fomistii aia de la Youtube.
Si in loc sa pot sa comentez cu alti parinti, sa putem schimba opinii pe acest fel de canale de yt, ei au blocat toate comentariile.
Eu nu stiu, nu ii reglementeaza nimeni in Romania? ca prin Anglia si-au tot luat amenzi, prin america la fel.
Turcii i-au taiat cu totul, numai noi am ramas prostii satului, primii la accidente rutiere, primii la saracie, primii la cacaturi, si cand vine vorba de performante, pe ultimu loc in coada europei.
Toti ciutanii se educa de pe Youtube.
Vede unu un clip cu pamantul e plat, si turuie, 3 luni despre cum a vazut el un clip nu stiu unde ca pamantul e plat. happy
ar trebui mult mai cenzurat Youtube-ul la noi, sa nu puna toti prostii toate prostiile pe net.

| FonAfon a răspuns:

Faptul că Internetul nu este un loc liber de exprimare)(dar ar trebui să fie). Nu am o părere bună despre artist 13.

| FonAfon a răspuns (pentru FonAfon):

„Articolul", nu „artist".