| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti: la navigarea pe net utilizarea unui VPN gratis iti ofera un grad mai ridicat de anonimitate, sau e indiferent cu sau fara?
sau face mai rau? in sensul ca cineva (ex:proprietarii Vpn-ului) te supravegheaza suplimentar.?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista la ora actuala un vpn, care sa iti ofere full anonimitate, de la 11 septembrie incoa happy si e lege internationala, daca iti vine sa crezi. iti ofera o oarecare anonimitate, insa se inregistreaza ip-ul tau si ip-ul pe care il accesezi.
sa zicem ca ai vpn, platit sau free, (sa ii dam si un nume, vpnbook spre exemplu )si intrii pe google.com. vor pastra info gen ip-ul tau s-a conectat la vpn, si vpn s-a dus pe google.com,
gen or sa aiba ora cand te-ai conectat la google, si ip tau, dar fara informatii personale.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta e paranoia, mai bine numai intri deloc

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde și de VPN ala cum e setat. Dar da, cam asta e rolul lui e sa anonimizeze call urile. Și da traficul poate și supravegheat

| gabicoo a răspuns:

Nu contează dacă e free sau cu plată navighezi anonim pe net.
VPN- ul e util mai ales dacă te conectezi la o rețea wi-fi publică.
Ce VPN free folosești?

| anonim_4396 explică (pentru gabicoo):

Odbc
Vpn-ul l-am instalat de mult, asa de proba
Nu l-am prea folosit dar. intrebam de curiozitate

| Ora de net a răspuns:

Bună,

Un VPN îți oferă un grad mai ridicat de securitate sau anonimitate, dar nu complet. Anumite informații despre accesare se vor înregistra.