| LanguageMaster a întrebat:

Ce reprezintă cifrele IP-ului?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
9 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Este un numar aleator asa cum s-a spus mai sus, si este folosit pentru identitate, locatie, retea, etc.

| Tehnik a răspuns (pentru Frank51):

Aleator?

?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Tehnik):

Deloc aleator.
Se stabileste in functie de zona in care esti.
Este un mijloc de a afla locatia unui user.

| Frank51 a răspuns (pentru Tehnik):

Da. Acele cifre nu inseamna nimic pentru user. Si sunt alocate aleator, nu reprezinta ceva anume, este in functie de provider.

| Intruder19 a răspuns:

Nu reprezinta nimic, Ip-ul este identitatea ta pe internet si este un numar random.

| PainTech a răspuns:

Nu este aleator! IPv4:
Primele trei reprezinta tara ( sau reteaua)
Urmatoarele trei reprezinta regiunea ( subreteaua)
Penultimele trei sunt o alta subretea
Ultimele trei dispozitivul ( sau router-ul)
Mai multe informatii :
https://www.youtube.com/......tps?/watch

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Mai multe informatii despre adresele IP gasesti aici https://ro.wikipedia.org/wiki/Adres%C4%83_IP

| AlexSalling a răspuns:

Nimic. Locatia ta.

| benzu a răspuns:

Cifrele reprezinta adresa ta actuala. Aceste numere sunt atribuite firmei care iti oferta internet, care mai departe iti aloca un numar din lista proprie. Protocolul existent este IPv4 dar datorta cresterii foarte mari a numarul utilizatorilor cat si a website-urilor care vor un IP unic se estimeaza ca numarul IP-urilor va fi consumat in curand si din acest motiv se va trece pe protocolul IPv6 care este imposibil de epuizat.