| anonim_4396 a întrebat:

Ce risc am pe Internet in momentul asta daca:
- sunt doar cateva site-uri unde am informatii reale;
- cand barfesc folosesc "un prieten", "gigel" etc. si corup informatia;
- nu am dat nuduri;
- informatii cerute prin chat precum raspunsuri la "ce faci?" le-am dat random;
- folosesc Windows fara antivirus;
- pe TPU, in 99% din cazuri raspund din ce gasesc pe Google.
?

13 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Nu... patesti nimic decat daca dai poze cu copilasi sau mai stiu eu ce minore din Israel

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Sfatul nostru este sa iti instalezi un program antivirus. Pentru a avea computerul protejat este foarte important sa ai firewall-ul activat si sa folosesti un antivirus. In cazul programelor antivirus, nu exista o solutie care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta free), este bine ca el sa fie updatat constant. Daca un antivirus nu isi updateaza zilnic baza de date el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util. In acelasi timp, e bine de retinut ca si tu ai un rol activ in a-ti proteja computerul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala programe straine sau programe care vin din partea unor straini.

Daca vrei sa afli mai multe despre siguranta online, poti vizita situl www.oradenet.ro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Risc de ce? Ce ai patit, mai omule? laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cyberbully, desi nu ma afecteaza in mod direct;
Furt de date; conturi false care pretind ca-s eu ca sa faca ravagii etc.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Anunta pe paginile tale ca cineva se ocupa cu mizerii din astea si roaga-ti prietenii sa le dea report.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru sfat! Apropo de chestii d-astea, exista report la web hosting? Adica in caz ca gasesc site cu meme-uri despre mine si nu castig din ele, sa le inchida site-ul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sincer, nu stiu, dar ar trebui sa existe o metoda. Nu ai aflat cine e in spatele chestiei asteia?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

In caz ca gasesc. Totusi eu cred ca o sa rezerv toate domeniile posibile ce contin numele meu ca poate-mi fac si-un portfolio pentru treburile mele happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca crezi ca merita investitia, ok laughing.

| AlexDarius3 a răspuns:

Cumetre, atata timp cat folosesti o parola puternica si nerefolosita si cei ce se ocupa de site au grija cu securitatea acelui site e bine.Atata gandesti ce scrii adica nu raspunzi la un comentariu cu "cf?" cu "SUgIPWl k nu nhai skrs khorect" si nu te stresezi ca un amic de-al tau nu tia comentat cu virgula sau punct. nu prea cred ca ai putea fii santajat. Si orice windows ai avea recomand un antivirus si la mac, insa la ubuntu sau linux este cel mai sigur.

| anonim_4396 explică (pentru AlexDarius3):

Ce antivirus recomanzi mai precis? Daca am cumparat un stick si mi-a dat licenta de kaspersky internet security e bun? Si in plus mai am si bitdefender total security (licenta) de pe sharewareonsale. Alti antivirusi cu trial extins/licenta de pe sharewareonsale ce mai recomanzi?

| AlexDarius3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Kaspersky(varianta platita) e foarte bun, il folosesc si companiile, Bitdefender(varianta platita) e mult mai bun plus ca e o companie romaneasca, variantele gratis a acestor antivirusuri sunt de rahat, nu e bine sa ai doua antivirusuri ca incep sa se bata cap in cap. Orice antivirus trebuie sa isi actualizeze baza de date zilnic altfel e degeaba.Eu am Avira free antivirus e foarte bun dar si Avast si AVG sau Panda mai sunt bunicele, plus ca poti sa tii le upgradezi la versiunea PRO( versiunea cu licenta) si iti ofera mai mult decat o protectie in timp real, un sistem de scanare sau poate chiar un firewall( in cazul lui Avira). Cele mai bune antivirusuri platite sunt Bitdefender, Kaspersky, Norton, NOD32, ESET si Comodo antivirus.
Licenta la unele antivirusuri free nu prea stiu cat dureaza dar la Avira poate dura chiar un an.

| anonim_4396 explică (pentru AlexDarius3):

Orice trial de tine mai mult de 3 luni e bine venit. Ca oricum cand fac curatenie in PC o fac de pe Windows clean. Daca mi-ai putea da trial extins de Avira ca nu gasesc decat pe appnee bine ar fi.