| anonim_4396 a întrebat:

Ce riscuri apar daca imi pun poza reala pe o retea de socializare?

15 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Te supui la furt de identitate.
Cum toată lumea poate accesa acea fotografie, te supui la un mic risc, însă asta nu se întamplă prea des pentru că lumea nu prea are ce face cu acea fotografie, mai ales cu a ta, una dintre miliardele de fotografii.
Iar dacă nu ești cunoscut de absolut nimeni și mai ești și monoton (mă refer la fotografie), riscul scade dramatic.
Deci, cu cât ești mai cunoscut pe internet, cu atât cresc riscurile ca fotografia ta să fie folosită în alte scopuri.

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Deci daca las coperta un wallpaper cu un munte si poza cu o pisica persana nu prezint vreun risc? Ce inseamna monoton la fotografie? Adica sa pun o poza si s-o las asa cu anii?

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Încerc sa zic că nu este bine să ieși în evidență cu acea fotografie sau cu oricare fotografie.
Noi toți ne supunem riscurilor.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Este alegerea ta daca doresti sa postezi pe internet imagini cu tine. Insa, iti recomandam sa ai mare grija de informatiile tale personale. Odata ce o poza sau o informatie este postata pe Facebook sau trimisa altcuiva, acel continut scapa de sub controlul nostru. Poza poate fi preluata de oricare dintre prietenii din lista si salvata pe un alt computer, postata pe un alt website sau chiar modificata si, mai apoi, va fi mult mai greu de indepartat. De aceea te incurajam sa raportezi profilele false, sa nu adaugi persoane straine in lista de prieteni (chiar sa-ti cureti lista de persoane necunoscute) si sa te folosesti de setarile de siguranta pentru a-ti mentine profilul privat.

| AnonimnusAno a răspuns:

In mod normal, lumea nu prea are treaba daca iti pui sau nu poza sau numele real. Dar vezi tu, pari mai serios. In schimb am vazut cat de usor se fac si conturi false cu numele si/sau pozele tale si e destul de neplacut sa te trezesti cu asa ceva. Totusi trebuie sa realizezi ca oricat te-ai feri de asta, daca cineva chiar VREA sa faca un cont cu informatiile tale, o face. Daca te hotarasti sa pui poza, ai grija sa fie una de calitate, sa nu pari cringe si sa o regreti mai incolo.

| anonim_4396 explică (pentru AnonimnusAno):

Cu opera mini si mbasic Facebook com se fac conturi cu orice nume si nu necesita activare cu nr. de tel decat daca raporteaza cineva. asa l-am avut pana au raportat drept cont fals, acum am nume real.

| SashaMalmed a răspuns:

Există multe riscuri cu privire la pozele postate pe rețelele de socializare.

Există mulți hackeri care ìn ziua de azi pot sparge conturile de pe retelele de socializare. Aceștia se pot da drept tine cand vorbesc cu celelalte persoane din lista de prieteni.

Unii oameni pot să îți descarce pozele iar dupa să își facă conturi "fake" adică false. Din nou ei se pot da drept tine etc.

Există mulți criminali, pedofili. Acestia iti pot urmări profilul și chiar pot veni să te răpească pentru o sumă de bani imensă ca să te elibereze.

Dacă ești copil, îți recomand totuși să nu mai postezi poze cu tine pe retelele de socializare, există mulți oameni cu probleme mintale care sunt in stare de orice!
O zi frumoasă! happy

| LPCTSTR a răspuns (pentru SashaMalmed):

Măi, dacă oamenii descarcă fotografia, și au și numele posibil, probabil real, nu este nevoie să implici hackerii.
Adică după "exemplul" tău, pot spune că orice om=hacker.
Dacă este copil, sugerează-i să nu își creeze deloc un cont și să mai și încarce fotografii (referindu-mă aici la Facebook) și astfel să se ajungă la cazurile scrise de tine.

| SashaMalmed a răspuns (pentru LPCTSTR):

Eu mi-am dat doar cu parerea. si nu am zis ca toti sunt hackeri. inf.

| anonim_4396 explică (pentru SashaMalmed):

Sunt mereu in grupuri de hacking pe Facebook si mai sunt si moderator. De-asta sunt asa "paranoic" mai ales ca am gasit chestii pe deep web din cauza unor leaks. De atunci nu mai folosesc Yahoo fara 2-factor si mai nou ma gandesc la Twitter sa-l dezactivez temporar.

P.S.: Pe yahoo aveam o gramada de adrese pe care brusc am gasit ca am trimis eu nu stiu ce email-uri cu videochat sau chestii de genul (spam). Ma miram intr-un timp, de ce in agenda contului principal de Yahoo (neatins) celelalte emailuri au inceput brusc sa aiba poze cu fete. Deci am motiv evident sa-mi securizez astea, ca nah, daca aveam de pe alea vreun mail trimis la profi cu vreo tema, automat primeau si alea.

P.S. 2: recent la Twitter s-a gasit bugul ala. Am destui cunoscuti in real incat sa primeasca spam sau chestii mai nasoale.

P.S. 3: Desi grupurile alea de Facebook de care spuneam au asa ceva in titlu, sunt doar copilasi indieni/pakistanezi. Nu ca mi-ar sparge contul, dar tot timpul ii preocupa sa faca cont fals sa trolleze indivizi aleator. Am raportat peste 300 de astfel de conturi (desi nu erau cu numele meu) si bineinteles au fost sterse de Facebook.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai zi de pedofilii care efectiv te suna pe Facebook, asta bineinteles dupa ce iti urmaresc putin activitatea.
Eram cu o prietena, ea chemandu-ma pentru ca nu stia cum sa blocheze un afurisit.
Acel afurisit era din Irak iar contul sau era real. Inainte sa vin eu, acesta o sunase (ea avand 12 ani(si eu)(eram mici si abia descoperisem internetul)), el folosea ceva cunostinte de engleza iar ea folosea Google Translate, deci nu prea se intelegeau. Dupa ce si-au dat ceva mesaje, ajung si eu si vad ca ea vorbeau prin camera/videochat (pe Facebook). Ma uit si eu, il vad, arata ca in poza de profil. Insa dupa a inceput sa arate cu degetul in jos si apoi a luat camera/telefonul/laptopul sau ce avea el acolo, el fiind in lenjerie, si a inceput sa-si mangaie limbricul. Pana la urma a ajus sa scoata limbrcul afara... iti dai seama ca noi, copii mici, eram efectiv oripilati. Am inchis apelul si apoi am bagat vrajeli cu politia, fimari, dovezi, etc. Nu i-a mai trimis mesaje si nici nu s-au blocat reciproc din cate stiu.
Deci da, asa am ajuns (cred ca asa i se spune) hartuiti pe internet.

| SashaMalmed a răspuns (pentru LPCTSTR):

De aceea nu-i ok ca toti copiii au conturi pe retele de socializare. Exista fel si fel de oameni.

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Toate cunostiintele pana acum au patit asta. Eu am patit pe Skype de la una care-si dadea nuduri. Ai mei au patit de la negrotei care trimiteau libricuri. Apoi cu un prieten facuram cont fals de Facebook cu nume de fata si pana si niste politai romani si-au dat penisuri dar le-au scos prin uniforma. Deci nici cu politia nu rezolvi nimic in 2018 ca-s mai ceva decat cei care hartuiesc. De-asta prefer sa anonimizez sau impersonez pe net si am dat si driverele de webcam jos de pe laptop si am luat de pe tel permisiunea la camera tuturor apps-urilor.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Well, nu ma asteptam ca "politia" sa faca asta. Esti sigur ca era politist? Costume gasesti peste tot.

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Dupa profil parea. Acum vorba ta, nu se stie sigur.