| rem1x70 a întrebat:

Ce se intampla daca intru pe DeepWeb. Ce riscuri exista?

Răspuns Câştigător
| VladMartin a răspuns:

Buna,daca vrei sa intri pe Deep web/dark web trebuie sa iei in considerare urmatoarele lucruri:

1:Exista o oarecare sansa de a fi luat in vizor de catre politia/autoritati,deoarece acolo se fac "schimburi" de arme, droguri, pornografia de copii mici, assasini, etc.
2.Sunt anumite site-uri care sunt specializate in "tortura umana". Adica ii platesti unui "tortionar" vreo 2000 de euro ca sa il prinda pe un x om si sa faca live cum il tortureaza.
3.Foarte multe site-uri moarte sau pline cu virusi.
4.Hackeri la tot pasul. Daca chiar doresti sa intri pe deep web/dark web iti sfatuiesc sa iti iei programul numit TOR, vreo 2-3 antivirusuri foarte bune,+ vreo 2-3 software de protectie precum Malware anty bytes etc.
Totusi, iti sfatuiesc sa nu intri. Cu placere.

(toate aceste informatii au fost luate de pe internet sau de pe youtube)

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1,nu exista nici un dark,web net,pur simplu sunt pagini normale de web da,doar acele pagini nu pot gasite cu ajutorul lui google,si TPU daca vrea poate sa nu fie gasit pe google simplu, yahoo, banci, politie, persoane juridice tot la fel functioneaza, transfeuri bancare etc
2, daca nu sti adresa de internet nu ai unde intra, degeaba intri pe tor ca nu se intampla nimic, majoritatea acelor pagini se intra doar cu invitatie desi nu poti intra, de astfel de pagini codate se stie de multi ani, deci nu ai ce gasi acolo poate trucaje video atat, eu am facut un experiment peste 90% din ele cer invitatie, sunt codate,da ca se intampla minuni da e un adevarar
acuma revenind la virusi nu e voie de asa ceva,in realitate suntem urmariti non stop,si se scriu eu acuma va fi pe un server pe TPU si in motorul google, i stiu totul ora, locatia mea totul, asa ca nu e nevoie de virusi suntem urmariti non stop, si pe web normal gasesti minuni eu am intrat pe un stie din usa care avea inregistrari cu diferite crime reale si era webul normal, cate minuni gasesti pe net asta normal

| Violleta2022 a răspuns:

Sa-ti virusezi computerul!

| Adry05 a răspuns:

Pot ajunge hackeri in computerul tau si sa-ti ia datele personale prin key logger.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Termenul "deep web" se refera la continutul de pe Internet care nu este indexat de motoarele mari de cautare, adica nu se poate gasi la o simpla cautare Google.

Cateva exemple:
- Aplicatiile de email sunt deep web. Banalul Yahoo mail este deep web. Asta pentru ca nu-ti poate gasi nimeni email-urile cautand pe Google
- Online-bankingul este deep web. Pentru ca nu poate sa-ti gaseasca cineva tranzactiile pe Google
- Serviciile de streaming video platit (gen Netflix) sunt deep web.

Daca insa te refereai la dark web, atunci iti recomandam sa nu vizitezi pagini care au continut ilegal, daunator, nepotrivit sau periculos - te poti expune unor situatii riscante sau iti poti strica reputation online, cu consecinte pe termen lung.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Darknet se cheama

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te trezesti cu politia sau FBI-ul la usa!(asta-i unul dintre riscurile cele mai "usoare" pe care tii le asumi)
Vrei sa te trezesti anchetat /condamnat la ani grei de puscarie?!
DeepWeb e locul potrivit!

Un alt risc (zic eu, mult mai "riscant", mai greu de asumat decat o posibila condamnare)este sa "dai nas in nas" cu un posibil hacker in mediul online sau mai rau...in cel real!
Nu uita DeepWeb este..."depppp"...

Si in plus de ce ai dori sa intri pe DeepWeb?!
Ce motive ai?

DeepWeb-ul este cunoscut si ca "the dark part of the internet"-"DarkWeb"-ce sa faci acolo?!

In aceasta parte a internetului se gasesc numai PSIHOPATI, INFRACTORI, HACKERI, CRIMINALI, PEDOFILI, DEALIRI...nu cred ca doresti sa te asociezi acestei "parti intunecate" a internetului, a naturii umane ...dejectabine,inumane...a infractorilor...
ce motive ai avea s-o faci?!

Nu doar ca iti pui libertatea in risc, dar iti mai pui si intimitatea, anonimatul, identitatea....VIATA,chiar...

Pune-ti intrebarea:Chiar merita riscul?
Eu zic ca NU!

| Mihai_Corina_Nicoleta_1981 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu e bine sa intri dar..cand auzi de "internetul ascuns" crezi ca e interesant. Asta e parerea mea.

| ubox7007 a răspuns:

0 riscuri serioase, https://www.torproject.org/download/download.html.en

ia tor, cu asta intri pe deep web,
http://thehiddenwiki.org/

si astea sunt niste site-uri pe care sa le accesezi la inceput.

| Sellak a răspuns:

Sa te trezesti ca ti-au fost furate toate datele pe care le ai pe PC ( parole, istoric-ul site-urilor, identitate) absolut tot ce ai in mediul online.
Poti sa dai peste un continut care nu poate fi privit de toata lumea, mai exact ( crime, violuri, abuzuri, droguri, arme etc. )
Cu DeepWeb-ul nu e de joaca, nu e recomandat nimanui sa intre.Indiferent ce gandesti tu acuma ( ca nu patesti nimic, ca tu si tot si ai vazut tot ce se poate ), te asigur ca ce o sa vezi acolo o sa te afecteze rau de tot, mai ales daca ai si o varsta mai frageda.
Uite-te la clip-ul lui Alex Cozma, care a vorbit in mare despre DeepWeb si pericolele care le intalnim acolo.

Video aici:
https://www.youtube.com/watch?v=WUhbPH_8gO4

| Nyy2003 a răspuns:

1.Iti pot fura identitatea, parole, locatie....tot!

2. Iei o multime de virusi.

3.Sigur vei avea probleme cu politia, FBI, ...etc.

Dar de ce vrei sa intri pe asemenea site-uri? Nu te baga. Acolo se fac lucruri mai mult "ilegale"...

| TheRobo a răspuns:

PAI POATE SITI IA TOATE PAROLELE DE LA ORICE CONT SI CODUL BAMCAR IDENTITATEA ONL9NE ETC.