| Rosca_Nicu_2000 a întrebat:

Ce ti se poate intampla daca cineva iti stie ip-ul?(pentreu ce exista ip-ul?)

5 răspunsuri:
| Nhamnhumhebhaaa a răspuns:

Îl poate folosi să îți între in pc să îl folosească pe site-uri care costa sau să intre pe diverse site-uri de exemplu cu conținut pornografic

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Nhamnhumhebhaaa):

De unde spanac ai scos raspunsul asta? cine si cum spanac sa iti foloseasca tie IP sa intre pe site uri care costa? Si daca site urile costa ce treaba au cu IP ul?

Ai dat si tu un raspuns sa fie

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se intampla nimic. IP ul este o informatie publica cu care calculatorul tau se identifica in internet. pratic orice site pe care il accesezi are acces la acesta informatie.

Nu poate face nimeni (poate doar cine are destule cunostinte de retelistica si securitate) mai nimic cu el daca ai un minim de securitate pe PC

| Ora de net a răspuns:

Buna Nicu,

IP vine de la Internet Protocol si se refera la o adresa alocata computerului tau atunci cand se conecteaza la internet.

Daca cineva iti stie IP-ul nu se intampla nimic, mai ales ca furnizorii mari de internet ofera clientilor IP dinamic (acesta se schimba de fiecare data cand te conectezi la internet).

| Anonimul95t a răspuns:

Salut, in principiu nu se intampla nimic, doar daca persoana respectiva are cunostinte avansate poate afla locatia si sa lanseze un atac ddos