| 999calin a întrebat:

Chiar poti lua cancer daca te uiti la ceva tampit,de exemplu; un videoclip ciudat,sau este doar,, o expresie a internetului"?

24 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Daa, cancer la creier chiar. Cred ca deja ai luat, deja ti-a afectat gandirea, vezi?

| AutumnDay a răspuns:

Nuu, Doamne, chiar vorbesc serios. Pe bune acum, tu iti dai seama ce spui? Cum ai putea as iei cancer uitandu-te la un videoclip? E chiar mai rau decat a spune ca barza aduce copiii.

| TheDarkDragon a răspuns:

Da frate, poti sa faci cancer.Iti afecteaza lobul occipital. Uite-te la niste documentare sau ceva, te ajuta sa nu faci cancer si sa nu ramai nici prostwinking

| AutumnDay a răspuns:

Bine, fie, daca ai intre 6 si 10 ani, intrebarea ta e acceptabila. Daca ai mai mult, e grav. Nu mai fii asa credul.

| anoniiim1807 a răspuns:

Doamne fereste. Sper ca este o ironie
Cancerul nu se i-a așa... oricum.
Bacteria aceea toți o avem în organism.dar depinde cum si daca se dezvolta.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru anoniiim1807):

Mai documenteaza-te in privinta cancerului. Nu e o bacterie si nu il avem toti in organism, caci nu suntem toti bolnavi de cancer...

On-topic: bineinteles, poti lua cancer chiar si mergand pe strada.

| Goddess23 a răspuns:

Este imposibil sa iei cancer!

| anoniiim1807 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Tata a avut cancer si doctorul ne-a spus. Toți avem acea bacterie in organism omule doar ca la uni nu se dezvoltă.

| Paulvasile10 a răspuns:

Cancer are cu totul si cu totul alt inteles pe net, cancer inseamna ceva enervant, deranjant sau lipsit de orice sens

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AutumnDay):

SI tu asa amuzant laughing.

| AutumnDay a răspuns (pentru anoniiim1807):

Cancerul nu e o bacterie. Nu cred ca doctorul a spus asa, dar daca a spus-o, spune-i sa isi faca singur o trimitere la psihiatru. Insa ma indoiesc ca un medic ar fi capabil sa spuna o asa mare prostie.

| AutumnDay a răspuns:

Se pare ca tu habar nu ai ce e Helicobacter pylori. E o bacterie super rezistenta, intr-adevar. Dar aceasta nu provoaca cancer. E unul dintre factorii de risc, mai ales daca ai predispozitie la asa ceva:,, Cancerul gastric se declanşează doar la 1-3% dintre persoanele infectate". E ca si cum ai spune ca fumatul provoaca cancer. Nu, nici asta nu e adevarat, dar la fel, e un factor de risc si esti mai expus daca fumezi. Nu toata lumea care face cancer la stomac are helico si nu toata lumea care fumeaza va face cancer.
Prin urmare, mai informeaza-te tu. 1-3% NU E RELEVANT.
Limbajul tau reflecta multe despre tine si nivelul inteligentei tale.

| octav005 a răspuns:

Doar daca te uiti la un film p-o, rno

| FaraNume1245 a răspuns (pentru anoniiim1807):

Cancerul este format din celule canceroase, adica celulele umane care "refuza" sa moara, inmultindu-se necontrolat si haotic, deci nu este o bacterie si nici nu o avem toti. Da, toti avem celule, dar nu celule canceroase. In plus, link-urile tale te cam contrazic.
"Această bacterie, descoperită în urmă cu abia 30 de ani, colonizează stomacul a aproape jumătate din populaţia mondială" - extras din link-ul tau despre Helicobacter pylori.
"Până la 35% dintre copii şi adulţi şi până la 40% dintre persoanele cu cancer la colon sunt purtătoare de ETBF." - dar restul de persoane? Extras din link-ul tau despre ETBF.
Spune-i doctorului tau ca are chiar el nevoie de un doctor, psihiatru de preferat.

| AutumnDay a răspuns (pentru FaraNume1245):

Nu cred ca doctorul e de vina, ci ceea ce a inteles el. In plus, oamenilor le e mai usor sa creada orice idiotenie citita pe net, eventual scrisa cu un titlu ca sa atraga privirea si sa te faca sa citesti idiotenia de articol, unde culmea, cica afli tu descoperirea pe care medicina secole de-a randul nu a descoperit-o, si anume ca o bacterie provoaca cancer. Si desigur, omul credul si neinformat da frumos click pe link si citeste si se minuneaza laughing si zicee daaa, asta e. Sa murim cu totii de Helicobacter pylori laughing)
Oamenilor le e greu sa gandeasca. Nu? happy Sau macar sa citeasca din surse sigure si competente, nu in articole scrise pe site-uri cu articole gen,, lamaia/bicarbonatul/faina/malaiul sau alte d-astea - tratament revolutionar pentru cancer. Cum sa prepari acasa amestecul miraculos"

| Clorox a răspuns:

Este o gluma!

| FaraNume1245 a răspuns (pentru AutumnDay):

Ai dreptate. Totusi, eu nu inteleg de ce exista atatia oameni neinformati, sau mai rau, dezinformati, cand ai informatii la un click distanta, iar tot ce trebuie tu sa faci e sa gandesti. Probabil ca stau mai prost la partea cu ganditul.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

Cancerul nu este transmisibil. Dar il poti face si pe cale psihica daca te gandesti mereu ca il ai. De regula cancerul este strans de alimentatie animala: carne, lapte, oua, branza. Dar si de fumat. Si poate or mai fi si alte cauze dar nu imi vin acum in minte.
Cancerul nu il faci daca te uiti la tv sau pe net la vreun film care se vorbeste despre cancer. Si nici o boala nu se ia uitandu-ne pe net sau tv sau ascultand la radio.
Fleurss ti-a raspuns in gluma, deoarece intrebarea ta i s-a parut de neconceput. Pentru el este ca si cum ai intreba daca se face curatenie in casa doar gandindu-te ca dai cu aspiratorul, fara sa pui mana pe aspirator.winking

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cine te a mintit, cere i banii inapoilaughing te a pacalit si ti a luat si banii pe prostia asta.Ce varsta ai? De crezi orice.

Răspuns utilizator avertizat
| Ora de net a răspuns:

Buna, Calin,

Nu te poti inbolnavi de la ceva ce vizionezi pe Internet. Te invitam sa privesti cu ochi critici informatiile pe care le citesti sau le vezi pe internet - nu toate acestea sunt reale si multe dintre ele au scopul de a obtine bani (prin vizualizari, plasare de produs etc.)

| Ora de net a răspuns:

Da.