| anonim_4396 a întrebat:

Cineva a intrat intr-un cont de-al meu de pe alt sistem de operare.M-am delogat de pe toate dispozitivele. Cum aflu cine a intrat? Am primit email cu adresa IP si sistemul de operare care a fost folosit pentru accesarea ilegala a contului meu.

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu poti decat sa banezi adresa IP. Procurorul doar poate cere de la provider adresa si numele celui ce ti-a accesat contul dar asta doar in cazuri grave: talharii, crime, etc.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Cum banez adresa IP?

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de router si de sistemul de operare. Eu am Linux si ma pricep la mine. Cei din Windows pot intra in router altfel si se poate interzice intrarea strainilor. Cauta pe net. Exemple: https://winraedorpers.com/......-wifi.html

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Nu am Windows.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Citeste ce ti-am trimis! Poate te ajuta!

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

OK,mersi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! am gresit eu. IP-ul se poate schimba. Era vorba de adresa MAC.

Bula
| Bula a răspuns:

Cand primesti atentionare de adresare, acesta se intampla cand altcineva (aparat/IP etc.) vrea sa acceseze contul tau DAR el nu poate accesa contul fara sa-i dai confirmarea cu codul cerut in e-mail.
Daca nu tu ai fost aceea persoana, atunci e suficient sa IGNORI, efectiv nu confirmi codul de siguranta.
Astfel, persoana nu va putea intra in contul tau (daca nu introduce codul de siguranta trimis la TINE), chiar daca iti cunoaste numele si parola.

| Werrich a răspuns:

Ser3na degeaba ti-ai sters intrebarea daca numele tau ramane in comentarii laughing

| Ora de net a răspuns:

Salut,

Nu este posibil să afli cine ți-a accesat contul, doar pe baza IP-ului și a sistemului de operare folosit. Aceste informații pot fi aflate doar de către autoritățile care investighează astfel de situații atunci când este vorba de încălcări serioase ale legii.

Dacă revii la emailul pe care l-ai primit, poți verifica dacă te anunță clar că ți-a fost accesat contul sau este o atenționare că cineva a încercat să îți acceseze contul (fără să aibă posibilitatea să se conecteze efectiv, doar dacă îi permiți tu accesul). Cel mai probabil este vorba de cazul din urmă: a încercat să se conecteze dar nu a putut fără să accepți tu conectarea.

Știm că astfel de notificări și ideea că altcineva îți accesează contul sunt destul de neplăcute. Mai important decât a afla cine a încercat să-ți acceseze contul, este să îți securizezi contul, pentru a evita în viitor astfel de situații. Pe lângă deconectarea de pe toate dispozitivele pe care deja ai făcut-o, ia în considerare și să îți schimba parola și să activezi verificarea în doi pași atunci când încerci să te conectezi la contul respectiv.

Atâta timp cât îți iei aceste măsuri de securitate pentru contul tău și nu distribui sau completezi datele tale de conectare pe site-uri nesigure, contul tău va fi în siguranță.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am facut deja plangere catre FBI cybercrime.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Folosesc internetul de pe o cartela SIM.