| FURRIA a întrebat:

Cineva care joaca pe PLUS500, si are cunostinte acumulate il rog foarte mult sa ma ajute cu cateva intrebari.
Funda!

1 răspuns:
| Axwelll a răspuns:

Ce este plus500. Ce oferă şi ce nu oferă această platformă ** Plus500 îşi utilizează propriile fonduri pentru operaţiunile de hedging ** Plus500 nu transferă banii clienţilor individuali către contrapărţile din cadrul operaţiunilor de hedging ** Plus500 nu iniţiază poziţii speculative pe piaţă ** Plus500 nu are expunere pe datorii corporatiste sau suverane ** Plus500 este reglementat de către CySEC ** Plus500 nu investeşte fondurile clienţilor individuali ** Plus500 participă la Fondul de Compensare al Investitorilor pentru clienţii firmelor de investiţii, reglementat în Republica Cipru. Ce este plus500. Acreditări şi autorizări Potrivit informaţiilor de pe site-ul de administrare, Plus500CY Limited (compania) este „autorizată şi reglementată de către Cyprus Securities and Exchange Commission (CySEC) ca firmă cipriotă de investiţii – Cyprus Investment Firm (CIF) pentru a oferi servicii şi activităţi în conformitate cu dispoziţiile Serviciilor de Investiţii, Exercitarea Activităţilor de Investiţii, Funcţionarea Pieţelor reglementate şi alte aspecte referitoare la legea 144(I)2007 care este modificată din când în când". Ce este plus500. Servicii principale şi auxiliare Prin licenţa CIF, compania poate oferi următoarele servicii de investiţii: (a) Recepţionarea şi transmiterea ordinelor legate de unul sau mai multe instrumente financiare (b) Executarea ordinelor în numele clienţilor (c) Tranzacţii pe cont propriu. Servicii auxiliare: (a) Păstrarea şi administrarea instrumentelor financiare pentru conturile clienţilor, inclusiv custodia şi servicii conexe cum ar fi gestionarea numerarului şi a garanţiilor (b) Servicii de schimb valutar când aceste servicii sunt legate de furnizarea serviciilor de investiţii. Servicii în raport cu anumite instrumente financiare: a) Valori mobiliare transferabile b) Instrumente al pieţei monetare c) Unităţi ale organismelor de plasament colectiv. d) Opţiuni, contracte futures, swap-uri, contracte forward pe rata dobânzii şi orice alte contracte derivate referitoare la valori mobiliare, valute, rate ale dobânzii sau ale randamentului ori alte instrumente derivate, indici financiari sau măsuri financiare care pot fi decontate fizic ori în numerar; e) Opţiuni, contracte futures, swap-uri, contracte forward pe rata dobânzii şi orice alte contracte derivate în legătură cu mărfuri care pot fi decontate în numerar sau pot fi decontate în numerar la cererea uneia dintre părţi (altfel decât în caz de neplată sau de alt eveniment de reziliere). f) Opţiuni, contracte futures, swap-uri şi alte contracte derivate în legătură cu mărfuri şi care pot fi decontate fizic, cu condiţia să fie tranzacţionate pe o piaţă reglementată şi/sau în cadrul MTF. g) Opţiuni, contracte futures, swap-uri, contracte forward şi orice alte contracte derivate în legătură cu mărfuri, care pot fi decontate fizic, neincluse în categoria celor de la paragraful anterior şi neavând scopuri comerciale, care au caracteristicile altor instrumente financiare derivate, ţinând cont, printre altele, dacă sunt compensate şi decontate prin intermediul unor case de compensare recunoscute sau sunt subiect al apelurilor de marjă reglementare. h) Instrumente derivate pentru transferul riscului de credit. i) Contracte financiare pentru diferenţe. j) Opţiuni, contracte futures, swap-uri, contracte forward pe rata dobânzii şi orice alte contracte derivate în legătură cu variabile climatice, navlu, aprobări pentru emisii de substanţe sau rate ale inflaţiei ori alţi indicatori economici oficiali, care trebuiesc decontate în fonduri băneşti sau pot fi decontate la cererea uneia dintre părţi (altfel decât în caz de neplată sau de alt incident care conduce la reziliere), precum şi orice alte contracte derivate în legătură cu active, drepturi, obligaţii, indici sau indicatori, neincluse în prezenta definiţie, care prezintă caracteristicile altor instrumente financiare derivate, ţinându-se seama, printre altele, dacă sunt tranzacţionate pe o piaţă reglementată sau în cadrul sistemelor alternative de tranzacţionare şi sunt compensate şi decontate prin intermediul unor case de compensare recunoscute sau fac obiectul unor apeluri de marjă reglementare

Citeste mai mult: adev.ro/npl1uf