| Mircok a întrebat:

Cineva m-a amenințat ca îmi va da contul de Instagram la hackeri.
Merita sa iau ceva masuri? Și dacă da ce masuri sa iau? Persoana respectiva are 12K de followeri

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Da, nu ar strica sa pui autentificare in 2 pasi
si solutii serioase de recuperare a contului (date personale corecte, email si telefon corecte, intrebari secrete setate, etc.)

e greu sa iti sparga contul, dar nu e nici imposibil

4 răspunsuri:
| Dalmore a răspuns:

12K e cam nimic, chill.

| Ora de net a răspuns:

Salut,

Această amenințare pare a fi spusă doar ca să te sperie. Nu există un grup specializat de oameni la care să poată apela și care să-ți descopere datele de conectare de pe Instagram sau să-ți folosească contul. Instagram ia în permanență măsuri pentru ca astfel de situații să fie posibile din ce în ce mai puțin.

În schimb, dacă o cunoști pe persoana respectivă, gândește-te dacă există posibilitatea să fi rămas logat pe un dispozitiv la care să aibă acces sau dacă i-ai spus parola în trecut.

În general, este important să ne securizăm contul pentru a avea garanția că numai noi avem acces la el. Aici poți găsi recomandările pe care le face echipa Instagram: https://www.facebook.com/help/instagram/369001149843369

| Osneros a răspuns:

laughing

Ai putea pune mana sa inveti ce sunt si ce fac de fapt hackerii de care vorbesti.

| Nonolita a răspuns:

Cum "il va da"?
Are datele tale, inclusiv parola, cu care te conectezi?
Si ce sa faca cu el?