| alalal a întrebat:

Cineva mi-a dat mesaj că vrea să îmi cumpere produsul de pe OLX că îmi trimite bani pe PayPal, momentan este în UK și de aceea, i-am dat adresa paypal, am primit mail de la paypalcenter Gmail că am primit bani dar cu avertisment că este un mesaj periculos și să nu accesez linkul sau sa nu răspund. Oricum soldul este gol în PayPal.Contul de PayPal l-am făcut astăzi cu confirmarea prin acele coduri, după ce am primit acel mesaj i-am zis că îi țeapă că nu am primit nimic, el a zis că nu am datele confirmate, i-am zis că dacă îmi intră bani ii trimit produsul, să fi fost o încercare de furt de informații? Sau intră banii mai greu?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Este teapa. Nu ti-a trimis nici un ban ci doar un mail contrafacut. Fara bani intrati efectiv in cont sa nu trimiti nimic.

6 răspunsuri:
| alalal explică:

Apropo mesajul l-am primit la span.

| alalal explică (pentru flixbuster):

Oricum nu-i trimit, a spus ce țeapă domnule

suntserios
| suntserios a răspuns:

E o teapa destul de cunoscuta. E la minte cocosului ca vrea sa te fraiereasca. Cine spanac cumpără de pe olx tocmai din UK. Mail ul care l ai primit e un spam doar. Nu vei primi niciodată niciun ban

| Țoglă a răspuns:

Din paypal se pot retrage banii alocați unei persoane pintr-un raport de securitate către firmă.
Cel mai sigur e transfer bancar.

Bula
| Bula a răspuns:

"Confirmare" de la "paypalcenter Gmail"? laughing

Ce are unul cu celalalt?

| Ora de net a răspuns:

Bună!

Dacă ai primit doar un email și contul este gol, atunci cel mai probabil este o încercare de înșelăciune.