| RazvanNicolas4906 a întrebat:

Contul tău a fost blocat temporar.
Am descoperit activităţi suspecte în contul tău de Instagram şi, ca măsură de securitate, l-am blocat temporar.
Este posibil să-ţi fi fost compromis contul, după ce ai introdus parola pe un site web proiectat să semene cu Instagram. Acest tip de atac se numeşte phishing.
În paşii următori îţi vom cere să-ţi confirmi identitatea pentru a te ajuta să protejezi contul şi să te reconectezi.
Când dau continua, îmi apare numărul de telefon vechi la care nu mai am acces și o adresa de mail necunoscuta, deci nu pot sa îl securizez cred. Ce pot face?

16 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Fa, copy/paste la, link aici si iti spun daca e pe bune sau nu tongue

| RazvanNicolas4906 explică (pentru Bizon95):

Îmi apare eroarea când intru pe aplicația oficială de Instagram.

| Bizon95 a răspuns (pentru RazvanNicolas4906):

Pai, ai bagat contul in alta parte?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu completa nimic.Nu îți cere aceste date Site-ul oficial de Instagram. Am auzit la radio informând utilizatorii de internet sa nu dea crezare acestor solicitări pentru ca sunt periculoase. Nu completa nimic spunea si nici nu comunica cu ei nici prin telefon daca îți cere, pentru ca e posibil sa își dorească să-ți fure identitatea si parola.

| RazvanNicolas4906 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Îmi da asta pe aplicația oficială a Instagramului.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RazvanNicolas4906):

Site-ul oficial de Instagram era virusat. Ca sa afli daca e cel oficial sau daca e virusat intra la cele trei puncte din partea de sus dreapta a ecranului in fereastra care apare intra la "i", in fereastra care apare intra la "Detalii" iar in fereastra care o sa apăra vei vedea informații despre securitatea site-ului de Instagram. Daca toate lăcatele sunt de culoare verde înseamnă ca este cel original, iar daca vreun lacat este de culoare roșie înseamnă ca este un site fals, sau Site-ul oficial este virusat, sau telefonul tau este virusat.

| Ora de net a răspuns:

Salut,

Ne pare rău să auzim că nu îți mai poți accesa contul de Instagram. Este posibil să fi introdus la un moment dat datele tale de logare pe un alt site care semăna cu Instagram, dar era fals. Atunci adresa ta de email a fost schimbată. Când cineva îți schimbă adresa de email, primești un mesaj pe emailul inițial în care ești informat că s-a făcut această schimbare. Intră pe mailul de pe care îți făcusei contul si caută acest mesaj de la Instagram. De acolo poți să resetezi la emailul tău și să-ți recuperezi contul.

În cazul în care nu găsești acel email, citește cu atenție ce alte modalități oferă Instagram pentru a-ți recupera contul în cazul în care nu mai ai acces la el. Orice modalitate care nu este menționată aici înseamnă că nu își are ca sursă oficială Instagram și poate fi o înșelătorie. Las aici două linkuri folositoare cu pașii pe care trebuie să-i urmezi.
https://help.instagram.com/368191326593075
https://help.instagram.com/670309656726033

Sper să reușești să îți recuperezi contul.

| Hauuaqui a răspuns:

Buna. Ai reusit sa iti recuperezi contul? Am aceeasi problema si nu stiu ce as putea face

| Elenamaria22 a răspuns:

Ai rezolvat?

| sebia11 a răspuns:

Ai rezolvat?

| Vasileion101 a răspuns:

Va rog am nevoie de ajutor și eu am pățit exact la fel

| Elenamaria22 a răspuns (pentru Vasileion101):

Ai reușit să te conectezi?

| ungor a răspuns (pentru Vasileion101):

Exact asta am patit si eu, iar de 5 zile e blocat. Ai reusit sa faci ceva?

| Valentina2462 a răspuns (pentru ungor):

Ai reușit sa îl recuperezi?

| DumitricaGeorge a răspuns:

Vreau sa îl deblochezi