| sasaomulsubtire a întrebat:

Credeti ca FACEBOOK-UL atenteaza la datele personale ale dvs.? Cu precadere in ultimii 4 ani.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Da cam asta urmareste in ultima vreme se pare. Facebook mai nou cauta sa stie exact cine este persoana care utilizeaza un cont, ca urmare au trecut la tot felul de magarii.Nu stiu daca lea cerut cineva sa faca asta, mai degraba cred eu ca o fac pentru propriul lor interes.De ce spun asta? Ei cauta sa stranga cat mai multe date si cat mai reale,le strang acolo,stii vorba aia niciodata nu se stie,apoi daca cineva va avea nevoie de ceva date ei le au la indemana,dci pot face bani sau relatii pe baza asta. Legal nu au voie,nu le permite nici o lege sa ceara de ex un act de identitate unui utilizator,de fapt ei nici nu zic car face asa ceva,nici nu iti cere vreun act cand iti faci un cont,nu iti cere pentru ca nu au voie sa faca lucrur asta,Facebook nu reprezinta o institutie de stat, sa iti poata cere un act oficial.Dar cum orice chestie are si usite, portite ei deja colecteaza datelaughing in momentu cat o persoana este raporata, reclamata, atunci vine Facebook si poc gata esti blocat vrem sa stii cine esti, deja au gasit motivu sa te cunoasca exact cine esti.Si uite asa legal dar fara putere legala ei colecteaza date.Aceste websiteuri mari gen Facebook google cam asta au inceput sa faca, plus ca au devenit cam dictaoriale.Chestia nu-i buna deloc,daca incerci sa le spui cu regulile lor ca tu nu le arati nici un act nu se baga in discutie,ori daca iti raspund evita orice referire sau raspuns dec e vor un act,daca le spui negru pe al frate tu mai lasat sa fac cont cu orice nume, cu orice poza, deci nu vad pentru ce imi ceri acum act cu nume cu poza reale laughing ei vor raspunde la cei intrebi dar altceva, ca si cum nici nu au auzit ce ai spus tu laughing is niste idioti in viata aia sunt, niste dictatori, iar majoritatea oamenilor zic lasa dai incolo ca oricum nu au cemi face.Nu iti face nimic intr-adevar dar ei fac miliarde de pe urma utilizatorilor, iar mai nou cauta si mai mult.Niste talhari dupa parerea mea si din cate am mai citi si a altora.

22 răspunsuri:
| LoneGunman a răspuns:

DA, Facebook-ul e folosit ca mijloc de supraveghere. Tot ce faci pe internet este inregistrat. Desigur acele informatii stau arhivate, pentru cazul in care este nevoie de ele.
Pana si dark web-u e urmarit de serviciile secrete.

Bula
| Bula a răspuns:

Inregistreaza datele tale personale doar in masura ce le inscrii TU.
Serviciile insa pot aduna informatiile din mai multe surse si le pot lega de persoana ta (e-mail, numar de telefon, numar card bancar etc.), cand le dai la mai multe site-uri, si unele informatii sunt comune intre ele.

| Kogaion a răspuns:

Oricum tu ai datele in baza lor de date, pentru ce crezi ca s-au inventat buletinele?

| sasaomulsubtire explică (pentru Kogaion):

FACEBOOK-UL are datele mele, buletinul meu? I-auzi. Deci pentru asta am eu buletin in portofel? Hmm.Esti pe langa subiect!

| Adry05 a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

De fapt tu n-ai inteles nimic din ce a spus el. Nu e deloc pe langa subiect.

| sasaomulsubtire explică (pentru LoneGunman):

Sunt convins ca mai sunt si altii care umbla nestingheriti prin cinturile voastre. Spun ale voastre pentru ca al meu a fost spart si nu mai reusesc sa-l recuperez. si e activ contul si omul a adunat mai multi prieteni intr-o luna decat mine in 8 ani-pe contul meu. dar ma rog. M-am impacat cu ideea. Am incercat toate variantele.

| sasaomulsubtire explică (pentru Adry05):

Luminati-ma!

| alina2k18 a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Nume, data nasterii, locul de munca, orasul in care traiesti si da, inclusiv buletin daca ti-au cerut asta.
Vorbesc de persoane reale, NU Mafiothul tau, Printesika SHukara, Brunetha Versatha, etc.

| sasaomulsubtire explică (pentru Adry05):

Eu cand am zis FACEBOOK-UL m-am referit si la cei care il folosesc. Pentru ca sunt o parte componenta a lui. Nu la operatorii sau altele. Eu nu am dat date personale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din momentul in care te ai conectat la net, indiferent de aplicatia cu care o faci incept sa se stranga informatii despre tine. Facebook ul probabil o face cel mai bine

| Uxellodunon a răspuns:

Facebook foloseste datele personale si datele culese din activitatile tale ca sa faca bani. Ei vand informatii companiilor de mesaje publicitare, si ele iti trimut ad-uri personalizate, care se leaga de preferintele tale (targeted advertisment)

Asa functioneaza internetul, fara reclame nu ar mai functiona. Daca Facebook nu ti-ar vinde informatiile ar trebui sa platesti o taxa ca sa intri pe site, dar asta nu e cazul.

| Victoria18 a răspuns:

Da

| sasaomulsubtire explică (pentru relian):

Sunt intru totul de acord! Eu chiar le-amtrimis date personale dar tot nu mi-au deblocat contul. M-am gandit ca e o intentie ascunsa dar nu m-a interesat! Eu nu mai am treaba cu FACEBOOKUL. Nu mai aveam nici cu internetul pana sa descopar TPU(care intre noi fie vorba e mai periculos decat Facebook.dar pe mine nu ma intereseaza; sunt curat si e cam inevitabil, daca maintelegi, sa nu te abordeze ei cumva; doar daca traiesti fara tehnologie-inclusiv un mobil alb-negru.). Mersi de efortul pe care l-ai depus sa scrii mesajul..MULti nu fac decat sa corecteze intrebarea, sa te ia pe sus, dar total pe langa subiectul abordat.

| AronSilvestru a răspuns:

Facebook-ul nu atenteaza la datele personale, Facebook-ul le colecteaza. Ai grija cate date lasi pe Facebook si ai grija ce postezi, pentru ca undeva totul ramane salvat inclusiv conversatiile private.

| RickyxD a răspuns:

Da.

| Kogaion a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

M-am referit la faptul ca aia pentru care se colecteaza aceste informatii, aveau deja toate datele tale personale din buletin, pentru ca tot ei le-au inventat.

| sasaomulsubtire explică (pentru AronSilvestru):

Subtil. Ar fi putut fi sterse, mai simplu decat sa le pastreze.

| Jonas94 a răspuns:

Facebook-ul colectează date, cu un singur scop, pentru a le vinde.
Dacă știi, Facebook au propriul sistem de publicitate Facebook Ads, care nu fac altceva decât să-ți umple news-feed-ul cu publicitate.
Ia intră pe un magazin online, să zicem eMAG, odată, apoi mereu și mereu îți vor apărea "ofertele" lor.
Dar asta cu buletinul, este altceva. Facebook au investit o groază de bani în AI (Artificial Intelligence); nu știu dacă ați observat dar o grămadă de oameni primesc suspendare temporară 24 de ore, apoi, li se cere să-și confirme identitatea, pe baza buletinului, și apoi direct zbang suspendare 30 de zile.
Asta din cauza algoritmilor proști și a incapacității AI de a înțelege subtilitățile limbajului uman. Mașinile nu înțeleg sarcasmul, poezia și așa mai departe. Poți fi suspendat pentru un cuvânt catalogat ca fiind jignitor, gen bulangiu, sau orice altceva, ce mai știți și voi laughing.
Din ce știu, în România sunt mai multe conturi false de Facebook, față de conturile persoanelor reale, și este o tendință la nivel global. Nimeni nu face nimic în privința asta, pentru că numărul dă bine la acționari, la profit, prețul acțiunilor, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu doar ca este ca un burete in colectarea datelor, dar si dacã postezi ceva foarte controversat care poate stârni influentã facebookul o sa-l steargã, de exemplu pasaje din Biblie, din carti celebre, facebookul iti mentine doar inteligenta sub medie, si informatiile tuturor persoanelor care posteazã.

| sasaomulsubtire explică (pentru anonim_4396):

Agree!

| sasaomulsubtire explică:

Cum asa? Ce legatura are site-ul asta?

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Termenii pe care ii accepti atunci cand iti faci un cont pe Facebook sunt acestia https://www.facebook.com/terms.php

Facebook colecteaza intr-adevar date despre tine pentru a le folosi mai apoi in comercializarea de spatii publicitare online. Acesta este modelul lor de afaceri - ofera un serviciu aparent gratuit, pentru care utilizatorii "platesc" de fapt cu accesul la datele lor personale.

Daca consideri ca datele tale personale nu sunt in siguranta pe Facebook, atunci poti alege sa nu mai folosesti serviciul sau sa tii interactiunea pe care o ai acolo la minim.