| Nemessys a întrebat:

Cu ce te ajuta modul incognito?

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Salut,

Incognito este un mod de navigare privată care se diferențiază de navigarea standard prin următoarele lucruri. Atunci când închizi fereastra Incognito:

- Îți sunt șterse toate cookie-urile (informațiile stocate despre activitatea ta de navigare) din sesiunea respectivă și implicit vei fi deconectat de pe toate conturile la care te-ai conectat în ferestrele Incognito.
- Se va șterge istoricul de navigare și căutare din sesiunea respectivă

Aceste informații sunt șterse din browserul tău, dar informațiile pe care le stochează site-urile (în special cele care sunt atașate contului tău încă vor fi stocate în contul respectiv). De exemplu, dacă folosești Facebook în Incognito, căutând în istoricul browserului, nu va apărea activitatea ta de pe Facebook, așa cum apare în istoricul din browser atunci când folosești ferestrele standard. Dar, Facebook are stocată activitatea în Jurnalul de activități din Facebook.

Astfel, este o opțiune pe care browserele o oferă pentru utilizatorii care își doresc un nivel mai avansat de confidențialitate. Este util în special atunci când ai nevoie să folosești un calculator care mai este utilizat și de alte persoane și nu ți-ai dori să rămână conturile conectate (în cazul în care uiți tu să faci acest lucru) sau ca persoanele respective să aibă acces la istoricul tău de navigare și căutare.

Recomandăm să folosești Incognito atunci când esti pe un calculator public sau care aparține altei persoane.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Incognito te poate ajuta în două moduri.
Când încalci legea, ca să nu fii prins. legea poate fi dreaptă, sau nedreaptă.
Când acționezi ca să faci bine, și nu vrei să fii împiedecat în această acțiune de către cei cărora le strici interesele prin acțiunea ta. Din cauza asta eu prefer anonimatul. Incognito. Căpitanul Nemo de pe submarinul din 20000 de leghe sub mări de Victor Hugo.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu-l folosesc. Câteodată am nevoie să caut ceva în istoric, și atunci, ar fi în defavoarea mea.

| Sofer a răspuns:

Pai e bun dacă vrei sa vezi un film dintre doua persoane de sex opus încercând sa se cupleze și bum bum bum. Și nu se salvează în istoric. Ești safe man.

| Goete a răspuns:

Daca se uita mama sau tata nu afla pe unde te-ai uitat. In schimb activitatea ramane inregistrata pe IP, operatorul tau de telefonie are acces si la istorialul incogbito

| WhiteLife a răspuns:

Eu folosesc daca am de făcut un proiect și am nevoie de istoric pentru bibliografie, daca vreau sa intru pe Facebook sau pe alte pagini deschid o filă incognito că sa-mi fie mai ușor apoi, sa nu incurc cu paginile de care am nevoie din istoric.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spre exemplu, nu iti apare la recomandate genul de clipuri la care te uiti. Cum ar fi esti curios sa vezi un meci de tenis, dar nu te pasioneaza sportul in general si nu vrei sa-ti apara la recomandate alte clipuri sportive. Intri pe incognito.

| TheGentleman a răspuns:

Ca să te uiti la pornoșaguri și alte prostii

| floreadan a răspuns:

E util cand nu vrei sa-ti ramana istoricul la ceea ce cauti.

| Raressssss222233337777 a răspuns:

Poti sa deschizi o pagina web izolata de celelalte. Cand vei cauta ceva nu o sa ti se salveze in istoric sau nu o sa se salveze cookie urile de la pagina respectiva.